Rosja. Nawalny: nie martwcie się, wyjdę na wolność w 2051 roku

Świat
Rosja. Nawalny: nie martwcie się, wyjdę na wolność w 2051 roku
Wikimedia/Evgeny Feldman

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny skomentował w czwartek wszczętą wobec niego kolejną - już czwartą - sprawę karną oceniając, że grozi mu od 23 do 30 lat pozbawienia wolności. - Nie martwcie się, wyjdę na wolność najpóźniej wiosną 2051 roku - oświadczył polityk.

- Okazuje się, że już od siedmiu lat "destabilizuję sytuację w regionach i aktywnie wzywam do działalności terrorystycznej" - przekazał Nawalny komentując najnowsze postępowanie dotyczące jego i najbliższych współpracowników.

 

Według szacunków opozycjonisty grożą mu teraz co najmniej 23 lata więzienia: po 10 lat w dwóch sprawach karnych i w dwóch pozostałych, odpowiednio, do trzech lat oraz sześciu miesięcy pozbawienia wolności. - Mogą jeszcze coś nowego wymyślić, ale i tak maksymalny wyrok przy połączonych wyrokach wynosi nie więcej niż 30 lat - głosi komentarz opublikowany na Instagramie polityka.

 

Nawalny oznajmił, że o nowej sprawie karnej dowiedział się od swoich adwokatów.

Nawalny przebywa w kolonii karnej

Śledztwo, o którym poinformował we wtorek Komitet Śledczy, dotyczy Nawalnego i dwóch jego bliskich współpracowników: Iwana Żdanowa i Leonida Wołkowa. Według śledczych Nawalny utworzył nie później niż w 2014 roku grupę ekstremistyczną, a celem jej "działalności ekstremistycznej" była "zmiana podstaw ustroju konstytucyjnego w Federacji Rosyjskiej, destabilizacja bezpieczeństwa społecznego i integralności terytorialnej" kraju. Najwyższy możliwy wyrok przewidziany w kodeksie karnym za takie przestępstwo to 10 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Rosja. Nowa sprawa karna wobec Aleksieja Nawalnego. Tym razem o ekstremizm

 

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. W lutym okazało się, że wobec niego, Żdanowa i Wołkowa wszczęto kolejną sprawę karną, dotyczącą powołania organizacji społecznej zagrażającej prawom obywateli. Wołkow i Żdanow wyjechali wcześniej z Rosji i mieszkają za granicą.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie