Warszawa. Trzy dzielnice zagrożone wścieklizną

Polska
Warszawa. Trzy dzielnice zagrożone wścieklizną
Pixabay/blende12
Od stycznia wykryto już 71 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego

W Warszawie w trzech dzielnicach: w Wawrze, Wesołej i na Targówku wykryto przypadki wścieklizny. Mieszkańcy tych dzielnic posiadający zwierzęta, powinni zwiększyć swoją czujność - przekazał stołeczny ratusz.

Jak zaznaczył ratusz, od stycznia tego roku wykryto już 71 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego, w tym dwa w Wawrze, jeden w Wesołej i jeden na Targówku. Na terenie tych dzielnic mieszkańcy posiadający zwierzęta powinni zwiększyć swoją czujność.

 

ZOBACZ: Wścieklizna na Mazowszu. Wykryto kolejne przypadki

 

Wojewoda mazowiecki już 7 września wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny u zwierząt, wskazując obszary zagrożone. Jak poinformował ratusz, w Warszawie są to dzielnice: Wawer oraz Wesoła, gdzie wykryto w sumie trzy przypadki choroby. Jeden przypadek wścieklizny odnotowano również na Targówku.

"Nakazy i zakazy"

Miłośnicy czworonogów muszą pamiętać, że na obszarach zagrożonych, psy należy wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Psy mogą biegać tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. Obowiązuje też zakaz polowań, pokazów i innych wydarzeń z udziałem zwierząt wrażliwych na wściekliznę. "Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające" - ostrzega stołeczny ratusz.

 

Należy też zachować ostrożność w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego, również rannego zwierzęcia. Nie należy go dotykać ani podejmować działań na własną rękę, tylko zawiadomić służby.

 

ZOBACZ: Ludzie w domach, dzikie zwierzęta wychodzą na ulice

 

U zwierząt wścieklizna objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotokiem, połykaniem przez zwierzęta ziemi, kamieni. To bardzo groźna, śmiertelna choroba. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

"Zaszczep pupila, to tylko chwila"

Ratusz zachęca właścicieli do wzięcia udziału w akcji "Zaszczep pupila, to tylko chwila", która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

 

"W Polsce posiadacze psów są zobowiązani do szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia" - przypomina magistrat.

 

Brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Nieobowiązkowe, ale zalecane jest także szczepienie kotów przeciw wściekliźnie.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie