Szef NATO: będziemy nadal zabiegać o kanały komunikacyjne z Rosją

Świat
Szef NATO: będziemy nadal zabiegać o kanały komunikacyjne z Rosją
NATO
Szef NATO podkreślił, że osoby wydalone były agentami wywiadu, a nie dyplomatami, a Sojusz miał dane wywiadowcze na ten temat i podjął stosowną decyzję

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w środę, że mimo decyzji Rosji o zawieszeniu działania jej przedstawicielstwa dyplomatycznego przy Sojuszu Północnoatlantyckim NATO będzie nadal zabiegać o zachowanie kanałów komunikacyjnych z Moskwą.

- Stosunki między NATO i Rosją są obecnie w najgorszym punkcie od zakończenia zimnej wojny. Dla nas nie jest argument przeciw dialogowi - oznajmił Stoltenberg podczas konferencji prasowej poprzedzającej spotkanie ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu, które odbędzie się w Brukseli w czwartek i w piątek.

 

ZOBACZ: Rosja zawiesza działalność swojej misji przy NATO i biura Sojuszu w Moskwie

 

6 października NATO wydaliło ośmiu rosyjskich dyplomatów uznanych za oficerów wywiadu oraz zapowiedziało zmniejszenie od końca października liczby akredytacji dostępnych dla przedstawicieli Rosji z 20 do 10.

Rosja zawiesi działalność w NATO

Szef NATO podkreślił, że osoby wydalone były agentami wywiadu, a nie dyplomatami, a Sojusz miał dane wywiadowcze na ten temat i podjął stosowną decyzję.

 

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapowiedział w poniedziałek, że "w odpowiedzi na działania NATO" Rosja zawiesi od 1 listopada działalność swojej misji przy NATO i biura łącznikowego Sojuszu w Moskwie.

 

ZOBACZ: Kreml. Rosja odpowie NATO za wydalenie jej dyplomatów

 

Stoltenberg odniósł się w środę do przyznanej rosyjskiemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu Nagrody Sacharowa Parlamentu Europejskiego w dziedzinie praw człowieka za wolność myśli.

 

Zdaniem szefa NATO ta nagroda to "uznanie ważnej roli, jaką przez wiele lat Nawalny odgrywał w obronie wartości demokratycznych, będąc silnym głosem w Rosji".

"Rosja stała się bardziej opresyjna"

Stoltenberg przypomniał także, że NATO uznało uwięzienie Nawalnego za część "schematu, w którym widzimy, że Rosja stała się bardziej opresyjna w kraju i bardziej agresywna za granicą".

 

Jak pisze agencja TASS, Stoltenberg poinformował również, że NATO wysłało na Litwę swoich ekspertów, których zadaniem jest pomoc w wyszukiwaniu migrantów, wjeżdżających na teren litewski z Białorusi.

 

- NATO wysłało na Litwę zespół ekspertów, aby pomóc w operacjach wyszukiwania - powiedział Stoltenberg, zaznaczając, że Sojusz uważa za konieczne humanitarne traktowanie zatrzymanych migrantów.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie