Łotwa. Rząd ogłosił miesięczny lockdown po drastycznym wzroście zachorowań

Świat
Łotwa. Rząd ogłosił miesięczny lockdown po drastycznym wzroście zachorowań
PAP/EPA/TOMS KALNIN
Protest strażaków na Łotwie przeciwko obowiązkowi szczepień

Łotwa ogłosiła lockdown od 21 października do 15 listopada, aby spróbować spowolnić wzrost liczby zakażeń na COVID-19. Łotwa jest jednym z najgorzej zaszczepionych krajów w Unii Europejskiej.

"Łotwa zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem wskaźnika zakażeń", powiedział dziennikarzom minister zdrowia Daniels Pavluts w poniedziałek wieczorem po nadzwyczajnym spotkaniu rządu.

 

ZOBACZ: Włochy. Chaos po wprowadzeniu przepustki Covid-19 w miejscach pracy. Zaczyna brakować testów

 

Zamknięte zostaną sklepy, restauracje, szkoły nie odbędą się masowe imprezy; dostępne będą tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, wprowadzona będzie też godzina policyjna od 20 do 5 rano - zapowiedział po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu minister zdrowia Daniels Pavluts

 

- Nasz system zdrowotny jest zagrożony – powiedział premier Arturs Kriszjanis Karinsz, obwiniając niskie wskaźniki szczepień w swoim kraju za gwałtowny wzrost liczby hospitalizacji.

 

- Proces szczepień nie poszedł prawidłowo - dodał.

 

Premier Łotwy zwrócił też uwagę, że system ochrony zdrowia w kraju jest zagrożony z powodu gwałtownego wzrostu liczby osób hospitalizowanych. "Jeśli radykalnie tego nie zmienimy, szpitale nie będą w stanie pomóc nie tylko pacjentom z koronawirusem, ale także zaszczepionym, u których nastąpi pogorszenie innych schorzeń - podkreślił premier.

wys/pdb / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie