Polska chce by KE zajęła się cenami gazu w Gazpromie. "Dramatyczny wzrost"

Świat
Polska chce by KE zajęła się cenami gazu w Gazpromie. "Dramatyczny wzrost"
Flickr/Thawt Hawthje/CC BY 2.0/Zdj. ilustracyjne
Flickr/Thawt Hawthje/CC BY 2.0/Zdj. ilustracyjne https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-06-30/gigantyczny-przelew-od-gazpromu-na-konto-pgnig/

Polska chce, aby KE przeprowadziła dochodzenia w sprawie manipulacji na rynku gazu ziemnego prowadzonych przez Gazprom - donoszą dyplomaci w Brukseli.

Kwestia manipulacji cenami gazu na rynku europejskim ma pojawić się na unijnym szczycie w Brukseli pod koniec października. Według jednego z brukselskich dyplomatów, ceny surowca ważne są także dla innych państw członkowskich, i chcą one, by temat Gazpromu został poruszony w dyskusji przywódców. Taką informację przekazało dziennikarzom w Brukseli polskie źródło dyplomatyczne.

 

- W ostatnich miesiącach następuje dość drastyczny wzrost cen gazu, a co za tym idzie - cen energii. Większość państw członkowskich wyraża tym zaniepokojenie – powiedział dyplomata. Dodał również, że rezerwacje dostaw na dwóch głównych liniach przesyłu surowca z Rosji do UE (przez Białoruś i Polskę oraz przez Ukrainę i Słowację) spadły o około połowę. Wyjasnił, że ubytki w przesyle błękitnego paliwa są znaczne, a magazyny gazu są niewypełnione, co powoduje dalszy wzrost cen. 

 

Drugim czynnikiem, który przekłada się na wzrost cen energii jest – jak zauważył - wzrost cen uprawnień do emisji CO2, co jest wynikiem reformy Europejskiego Systemu Handlu Emisjam (ETS).

- Na to nakłada się spekulacyjny charakter tego handlu, gdzie dużą rolę odgrywają rynki finansowe – wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Nord Stream 2. Szef Gazpromu: dostawy później niż oczekiwano

 

- Część krajów zwróciła się o zorganizowanie specjalnej dyskusji na zaplanowanym w październiku szczycie – dodał. Jak wskazał, powodem  wzrostu cen gazu jest m.in. polityka Gazpromu, która polega na ograniczeniu dostaw gazu do poszczególnych państw UE. 

 

Niewykluczone jest, że temat pojawi się już jutro na zaplanowanej nieformalnej kolacji unijnych przywódców przed środowym szczytem UE-Bałkany Zachodnie w Słowenii.

 

 

 

mad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie