USA - Rosja. Waszyngton wezwał Moskwę do zwiększenia dostaw gazu do Europy

Świat
USA - Rosja. Waszyngton wezwał Moskwę do zwiększenia dostaw gazu do Europy
Pixabay.com

Zastępczyni szefa dyplomacji USA Wendy Sherman wezwała w czwartek wicepremiera Rosji Aleksieja Owierczuka, by Moskwa "robiła więcej" w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Waszyngton naciska też na Moskwę ws. działań w walce ze zmianami klimatu.

"Sherman wezwała Rosję, by robiła więcej w celu zapewnienia europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, jednocześnie powtarzając wezwanie sekretarza Kerry'ego, by złożyła wzmocniony narodowy wkład w ramach porozumień paryskich przed spotkaniem COP26" - głosi komunikat Departamentu Stanu USA.

Spotkanie na rzecz stabilnych relacji 

Owierczuk spotkał się w środę w Waszyngtonie zarówno z Sherman, jak i specjalnym wysłannikiem USA ds. klimatu Johnem Kerrym.

Według amerykańskiego resortu dyplomacji, spotkanie miało na celu "wzmocnienie zobowiązania do stabilnych i przewidywalnych relacji dwustronnych".

 

ZOBACZ: UE. PE: w debacie ws. orzeczenia polskiego TK wezmą udział Morawiecki i von der Leyen

 

Sherman miała poruszyć też problemy związane z klimatem inwestycyjnym w Rosji i uczciwym traktowaniem amerykańskich firm. Podkreśliła też zaangażowanie USA na rzecz wolności słowa w internecie, odnosząc się do presji rosyjskich władz na media społecznościowe by cenzurować rosyjską opozycję.

Putin: wina leży po stronie Europy 

Rosja jest oskarżana o wstrzymywanie dostaw gazu do Europy, której zagrażają niedobory surowca i wysokie ceny. W ten sposób Kreml chce wymusić przyspieszenie wydania zgody na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. W środę rosyjski prezydent Władimir Putin odpierał te zarzuty nazywając je "absurdem" i dodając że winę za obecną sytuację ponosi Europa.

 

ZOBACZ: Lotnisko w Mińsku. NEXTA opublikowała nagranie z tłumem imigrantów, prawdopodobnie z Iraku

 

Na poparcie swojej tezy, że Moskwa nie używa surowców energetycznych jako broni Putin oświadczył, że Rosja dostarczała Europie większe ilości surowców, gdy inni producenci ograniczali dostawy, a teraz gotowa jest zwiększyć eksport - stosownie do popytu.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie