Litwa. Wśród nielegalnych imigrantów z Białorusi osoby związane z organizacjami terrorystycznymi

Świat
Litwa. Wśród nielegalnych imigrantów z Białorusi osoby związane z organizacjami terrorystycznymi
Pixabay.com

Wśród nielegalnych migrantów, którzy trafili na Litwę, są osoby mające związki z terroryzmem – poinformowały władze w Wilnie. Zidentyfikowano ponad 10 takich osób, niektóre już zostały deportowane - podały.

- Wykryto ponad 10 osób, które trafiły na Litwę jako nielegalni migranci, a potem okazało się, że są one powiązane z organizacjami lub ugrupowaniami terrorystycznymi – przekazał w piątek Larynas Kasciunas, szef komisji bezpieczeństwa narodowego litewskiego Sejmu, cytowany przez portal Delfi.

Deportacja dla podejrzanych o terroryzm 

Cztery osoby zostały już deportowane. - Jeszcze około 10 jest pod obserwacją. Decyzja o ich deportacji jeszcze nie zapadła – powiedział Kasciunas.

 

Delfi informuje, że w środę w litewskim parlamencie odbyło się zamknięte posiedzenie komisji z udziałem kierownictwa struktur siłowych, podczas którego omawiano możliwe powiązania niektórych nielegalnych migrantów z terrorystami.

 

Litewski portal, powołując się na źródła, twierdzi, że z kraju deportowano Kameruńczyka, podejrzanego o związki z organizacją Boko Haram, a także obywatela Iraku, związanego z separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu. Niektórzy migranci, przebywający na Litwie, są - zdaniem Delfi - podejrzewani o kontakty z tzw. Państwem Islamskim. Są wśród nich także Czeczeni, którzy mogli być powiązani z terroryzmem.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Nieletni nielegalny imigrant przedostał się do Polski i przejechał pół kraju

 

Na Litwę w tym roku trafiło 4100 nielegalnych migrantów – podaje Delfi. W ciągu ubiegłej doby odnotowano 55 prób nielegalnego przekroczenia granicy z terytorium Białorusi - informuje portal 15min.lt. W związku ze wzrostem liczby nielegalnych migrantów w kraju wprowadzono stan sytuacji nadzwyczajnej.

ap / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie