Indie. Pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciw COVID-19 została zatwierdzona

Technologie
Indie. Pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciw COVID-19 została zatwierdzona
PAP/EPA/JAGADEESH NV
Kobieta otrzymuje dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 podczas akcji szczepień w Bangalore w Indiach

Indyjski regulator rynku leków wydał zgodę na użycie w sytuacji wyjątkowej preparatu przeciw COVID-19 firmy Zydus Cadila. To pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciwko koronawirusowi. Serwis Quartz podał w poniedziałek, że żadne dane dotyczące skuteczności ZyCoV-D nie są publicznie dostępne.

Indyjska firma twierdzi, że preparat może być podany dorosłym i dzieciom w wieku co najmniej 12 lat.

 

ZOBACZ: Szczepienia dzieci i młodzieży. Ile osób w wieku 12-17 lat zostało zaszczepionych przeciw COVID-19?

 

Szczepionka ZyCoV-D wykorzystuje fragment materiału genetycznego wirusa przekazujący instrukcje do wytworzenia specyficznego białka, które rozpoznaje i na które reaguje układ odpornościowy.

Trzy dawki preparatu

W przeciwieństwie do większości szczepionek przeciw COVID-19, które wymagają jednej lub dwóch dawek, ZyCoV-D podaje się w trzech dawkach.

 

ZOBACZ: Włochy. Resort zdrowia za częściowym obowiązkiem szczepień

 

Producent poinformował w lipcu, że jego preparat jest skuteczny przeciwko nowym szczepom koronawirusa, a podaje się go przy użyciu strzykawki bezigłowej. Zamierza wytwarzać od 100 do 120 milionów dawek ZyCoV-D rocznie.

Szczepionka została zatwierdzona po raz drugi

Firma złożyła wniosek o autoryzację ZyCoV-D 1 lipca, w oparciu o wskaźnik skuteczności 66,6 proc. w późnym badaniu z udziałem ponad 28 tys. ochotników, w których 1 tys. to dzieci w wieku 12-18 lat. ZyCoV-D jest szóstą szczepionką dopuszczoną do stosowania w Indiach.

 

Serwis Quartz podkreślił w poniedziałek, że rząd Indii po raz drugi zatwierdził szczepionkę, nie mając danych z fazy trzeciej badań klinicznych. Pierwszą zatwierdzoną w ten sposób szczepionką był Covaxin indyjskiej firmy Bharat Biotech. Jak dodał Quartz, żadne dane dotyczące skuteczności ZyCoV-D nie są jeszcze publicznie dostępne w opublikowanym badaniu.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie