PZPN wystąpi do FIFA o ukaranie osób, które oskarżyły Glika. Kulesza: podejmiemy interwencję

Sport
PZPN wystąpi do FIFA o ukaranie osób, które oskarżyły Glika. Kulesza: podejmiemy interwencję
PAP/Leszek Szymański

PZPN wystąpi do Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) z wnioskiem o "ukaranie osób, które bezpodstawnie oskarżyły Kamila Glika o zachowania rasistowskie podczas meczu z Anglią" - zapowiedział w piątek prezes krajowego związku Cezary Kulesza.

FIFA niedawno ogłosiła, że nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko 33-letniemu obrońcy reprezentacji Polski. Glik oskarżany był o zachowanie rasistowskie przez Anglików. Teraz swoje działania zapowiedziała polska federacja.

PZPN wystąpi z wnioskiem o ukaranie 

"Podjąłem decyzję, że PZPN wystąpi do FIFA z wnioskiem o ukaranie osób, które bezpodstawnie oskarżyły Kamila Glika o zachowania rasistowskie podczas meczu z Anglią" - napisał Kulesza w piątkowy wieczór na Twitterze.

 

"Od początku byłem przekonany, że te zarzuty są całkowicie niesłuszne, dlatego podejmiemy oficjalną interwencję" - dodał prezes PZPN.

 

ZOBACZ: Konkurs w skokach narciarskich w Wiśle i w Zakopanem. Niezaszczepieni nie wejdą na trybuny

 

Glik miał dopuścić się niestosownego zachowania po zakończeniu pierwszej połowy wrześniowego meczu eliminacji mistrzostw świata z Anglią w Warszawie (1:1). Doszło do utarczki pomiędzy nim i obrońcą Manchesteru City Kyle'em Walkerem. Słowa Polaka rozzłościły innego gracza angielskiej defensywy Harry'ego Maguire'a i doszło do szarpaniny, w której wyniku Glik i Maguire zostali ukarani żółtymi kartkami.

Sprawą rzekomego zachowania rasistowskiego zajęła się Międzynarodowa Federacja Piłkarska. Glik cały czas zapewniał, że nie znieważył rywala na tle rasowym.

Gestu rasistowskiego nie było 

- Żadnego gestu rasistowskiego nigdy w życiu nie wykonałem. Mam nadzieję, że sprawa zostanie umorzona, bo innego rozwiązania tej sprawy być nie może - przyznał niedawno polski obrońca.

 

Piłkarza w obronę wziął także wiceprezydent UEFA i były prezes PZPN Zbigniew Boniek.

 

ZOBACZ: Polscy kibice nie wejdą na mecz Napoli - Legia. "Skandal. Całkowicie niezasadne i dyskryminujące"

 

"(...) sugerowanie przez stronę angielską rasistowskich zachowań wicekapitana reprezentacji Polski Kamila Glika jest doprawdy niedorzeczne. Glik przez wiele lat międzynarodowej kariery spędzonej na stadionach m.in. Hiszpanii, Francji czy Włoch imponował nie tylko twardą, ostrą grą, ale i mężnym charakterem oraz poszanowaniem koloru skóry i przekonań swych rywali" - oświadczył Boniek.

FIFA umorzyła sprawę 

13 października rzecznik prasowy PZPN i team menedżer reprezentacji Polski Jakub Kwiatkowski poinformował, że FIFA nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania przeciwko doświadczonemu obrońcy.

 

ZOBACZ: Były bramkarz reprezentacji Polski Maciej Szczęsny zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu

 

"Zgodnie z naszym stanowiskiem wyrażanym od samego początku FIFA nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego względem Kamila Glika, po absurdalnych oskarżeniach ze strony angielskiej federacji. Sprawa, przynajmniej na gruncie FIFA, została zamknięta" - napisał wówczas na Twitterze rzecznik PZPN.

ap/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie