Stany Zjednoczone. Niewinny bezdomny był przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym

Świat
Stany Zjednoczone. Niewinny bezdomny był przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/mspark0
Jeden z psychiatrów poprosił detektywa o przybycie do szpitala i weryfikację odcisków palców podopiecznego oraz ponowne zebranych dowodów

Niesłusznie aresztowany na Hawajach 50-letni bezdomny był siłą przetrzymywany ponad dwa i pół roku w szpitalu stanowym, gdzie zmuszony do przyjmowania leków psychotropowych próbował wyjaśnić dramatyczne nieporozumienie – poinformowała amerykańska agencja prasowa Associated Press.

Hawajskie służby skutecznie tuszowały swój błąd polegający na zatrzymaniu Joshuy Spriestersbacha, który na swoje nieszczęście zasnął w upalny dzień 2017 roku na ulicy Honolulu w kolejce po posiłek. Miały aresztować Thomasa Castleberry’ego, któremu zarzucono naruszenie wyroku w zawieszeniu w sprawie narkotykowej z 2006 roku.

 

Mężczyzn nic nie łączyło i nawet nigdy się nie spotkali. Policja pominęła w postępowaniu porównanie wizerunków i odcisków palców. Im bardziej Spriestersbach odrzucał wmawianą mu tożsamość, tym bardziej personel szpitala był przekonany o towarzyszących mu urojeniach, które konsekwentnie, choć bezskutecznie zwalczano środkami farmakologicznymi. Nawet obrońcy pacjenta ufali lekarzom, a nie swojemu klientowi.

Zwolniony po interwencji 

Ostatecznie jeden z psychiatrów poprosił detektywa o przybycie do szpitala i weryfikację odcisków palców podopiecznego oraz ponowne zebranych dowodów.

 

ZOBACZ: Ukraina zaostrza kary za znęcanie się nad zwierzętami. Zakaz zabijania bezdomnych psów i kotów

 

Z dokumentów opracowanych przez Hawaii Innocence Project wynika, że urzędnicy podjęli w styczniu 2020 roku potajemne starania o uwolnienie bezzasadnie przetrzymywanego mężczyzny.

 

W ubiegły poniedziałek do sądu stanowego wpłynął pozytywnie rozpatrzony wniosek o zwolnienie przetrzymywanego i o korektę jego akt.

 

Zarówno policja, stanowy prokurator generalny, publiczny obrońca Spriestersbach, jak i szpital psychiatryczny odmawiają komentarzy w sprawie.

Nie wychodzi z domu

Joshua Spriestersbach przez blisko 16 lat był poszukiwany przez swoją siostrę, Vedandę Griffith, u której obecnie przebywa w Vermont.

 

ZOBACZ: Bezdomny zmarł na dworcu. Włoski dziennik: miał duży majątek

 

Bezpośrednio po uwolnieniu ponownie trafił do schroniska dla bezdomnych, które skontaktowało się z jego najbliższą krewną. Griffith przekazała Associated Press, że jej brat żyje w ciągłym strachu o ponowne zatrzymanie i dlatego nie wychodzi za próg.

 

49-letni Thomas Castleberry od 2016 roku przebywa w zakładzie karnym Spring Creek na Alasce.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie