Włochy. Prasa: pracownicy-antyszczepionkowcy dużo zapłacą za swoje poglądy

Świat
Włochy. Prasa: pracownicy-antyszczepionkowcy dużo zapłacą za swoje poglądy
PAP/EPA/LUONG THAI LINH
We Włoszech proces szczepienia przeciwko COVID-19 zakończyło ponad 80 proc. ludności

Około 500 euro zapłacą do końca roku za testy osoby pracujące we Włoszech, które nie chcą się zaszczepić przeciwko Covid-19 - pisze w środę dziennik "La Repubblica". Koszt ten może wzrosnąć nawet do 6 tys. euro, bo tyle mogą stracić antyszczepionkowcy - pisze.

Od piątku na mocy decyzji rządu Mario Draghiego we wszystkich miejscach pracy w kraju, także w sektorze prywatnym, obowiązywać będzie wymóg posiadania przepustki sanitarnej, wystawianej na podstawie szczepienia, wyleczenia z koronawirusa lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin.

 

ZOBACZ: USA. Biały Dom: prymat prawa federalnego w sprawie obowiązku szczepień

 

Pracownik, który przybędzie do miejsca pracy bez tzw. Green Pass podlegać będzie karze od 600 do 1500 euro. Pracodawcy za brak kontroli przepustek grozi kara od 400 do 1000 euro.

Testy na COVID-19

Osoby niezaszczepione z własnej woli, a z nie z powodu przeciwwskazań medycznych, będą musiały wykonywać testy na obecność koronawirusa nawet trzy razy w tygodniu. Cena testu to 15 euro. Kwotę tę należy pomnożyć przez 11 tygodni, jakie upłyną do końca roku, gdy być może wygaśnie obowiązek posiadania przepustki, jeśli dojdzie do poprawy sytuacji epidemiologicznej.

 

ZOBACZ: Pfizer zaszczepi całe miasto przeciwko Covid-19. To będzie "żywy eksperyment"

 

To zaś oznacza, że wielu pracowników, w zależności od grafiku i zmian, zapłaci za testy około 500 euro - pisze "La Repubblica".

"Narażą się na utratę zarobków"

Jeśli przeciwnik szczepień nie podporządkuje się temu nakazowi, narazi się na utratę zarobków za dni nieobecności w pracy, a także trzynastej pensji i różnych dodatków, w tym na przykład bonów stołówkowych. To średnio 6 tys. euro do końca grudnia - podaje "La Repubblica".

 

Według prasy przepustki COVID-19 nie ma nadal około 3,5 miliona zatrudnionych osób. Mimo apeli niektórych środowisk nie wprowadzono bezpłatnych testów w związku z wejściem w życie obowiązku posiadania takiego dokumentu.

 

We Włoszech proces szczepienia przeciwko COVID-19 zakończyło ponad 80 proc. ludności.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie