USA. Biały Dom: prymat prawa federalnego w sprawie obowiązku szczepień

Świat
USA. Biały Dom: prymat prawa federalnego w sprawie obowiązku szczepień
PAP/EPA/DEDI SINUHAJI

W USA prawo federalne ma prymat nad stanowym w sprawie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 - oznajmiła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odnosząc się do decyzji republikańskiego gubernatora Teksasu Grega Abbotta, który zakazał wprowadzania obowiązku szczepień.

- W tej kwestii nie ma tak naprawdę precedensu historycznego - przyznała Psaki, ale podkreśliła, że decyzja amerykańskiej administracji w sprawie obowiązku szczepień jest oparta na danych dotyczących zdrowia publicznego.

 

ZOBACZ: Niemcy. Miliony niezaszczepionych zapłacą. Koniec bezpłatnego testowania

 

Uznała też, że zakaz wprowadzony przez gubernatora Teksasu jest motywowany "politycznie".

 

Abbott wydał go w poniedziałek i zgodnie z jego decyzją żaden podmiot w tym stanie nie może takiego obowiązku nakazać, w tym również prywatni pracodawcy. Gubernator, który sam jest zaszczepiony, wezwał stanowy parlament, aby uchwalił odpowiednią ustawę na najbliższym posiedzeniu.

Biden apelował o szczepienia pod groźbą utraty pracy

Prezydent USA Joe Biden we wrześniu zaapelował do biznesmenów w całym kraju, aby polecili swym pracownikom zaszczepienie się pod groźbą utraty pracy. Wiele dużych firm, np. mające swoje centrale w Teksasie American Airlines i Southwest Airlines, zapowiedziało już, że podporządkuje się temu zarządzeniu.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie