Pfizer zaszczepi całe miasto przeciwko Covid-19. To będzie "żywy eksperyment"

Świat
Pfizer zaszczepi całe miasto przeciwko Covid-19. To będzie "żywy eksperyment"
Wikipedia Commons

Pfizer chce zaszczepić wszystkich obywateli Toledo, miasta położonego w południowo-zachodniej Brazylii. Jak podaje "New York Times", mieszkańcy są wyjątkowo ufni wobec preparatów przeciwko Covid-19, o czym może świadczyć fakt, że co najmniej jedną dawkę preparatu przyjęło 98 proc. dorosłych.

Władze brazylijskiego Toledo podają, że aż 98 proc. jego dorosłych mieszkańców przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. W większości były to preparaty Pfizera.

"Żywy eksperyment"

Podczas, gdy praktycznie na całym świecie trwają gorliwe spory między ludźmi, którzy chcą się szczepić i tymi, którzy są sceptyczni wobec tego rozwiązania, Pfizer ma plan zaszczepić wszystkich mieszkańców miasta powyżej 12. roku życia. Ma się to odbyć w ramach eksperymentu, który miałby odpowiedzieć na pytania związane ze skutecznością preparatu. 

 

Firma w tym celu ma nawiązać współpracę z lokalnymi władzami, medykami oraz programem szczepień w Brazylii. Po pełnym zaszczepieniu obywateli Toledo, populacja miałby być obserwowana przez kolejny rok. Naukowcy chcą sprawdzić, na jakim poziomie utrzymuje się ochrona przeciwko Covid-19 i nowym wariantom wirusa na przestrzeni takiego czasu. 

 

Optymistyczne do tego pomysłu nastawiony jest burmistrz Toledo Beto Lunitti. - Tutaj wierzymy w naukę - powiedział podczas ogłoszenia badań Pfizera. 

Kolejny eksperyment w Brazylii

Podobny eksperyment przeprowadzono już w innym mieście w Brazylii. Mieszkańcy Serrany zostali wtedy zaszczepieni preparatem Sinovac, a badania trwały trzy miesiące. 

 

"New York Times" przypomina, że według statystyk w Brazylii odnotowano ok. 600 tys. zgonów związanych z koronawirusem. 

 

 

ap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie