Segregacja pracowników w CHŚPWiK. Niezaszczepieni zostaną odesłani na bezpłatny urlop?

Polska
Segregacja pracowników w CHŚPWiK. Niezaszczepieni zostaną odesłani na bezpłatny urlop?
Pixabay

"Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągowe i Kanalizacji skierowało pismo do swoich pracowników, w którym zawarło zapis, że będzie oddzielać pracowników niezaszczepionych od zaszczepionych" - podał w środę portal dziennikzachoodni.pl.

W wiadomości zaznaczono, że "w związku z zapewnieniem podstawowych usług dla ludności", prawdopodobne jest wysyłanie na urlop bezpłatny tych, którzy się nie zaszczepili przeciwko Covid-19. 

Niezaszczepieni na bezpłatny urlop 

Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozesłało do swoich pracowników wewnętrzną wiadomość, w której przedstawiło plan działania przeciwko rozprzestrzenianiu się Covid-19. Wszystko wydaje się racjonalne, poza końcówką pisma, która wzbudza duże kontrowersje. Do dokumentu dotarł portal tarnogórski info.  

 

ZOBACZ: Ceny paliw. Analitycy: benzyna Pb98 przekroczyła psychologiczną granicę 6 zł za litr

 

"Zarząd Spółki informuje, że na mocy proponowanych zmian do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…), przedsiębiorstwo skorzysta z wszelkich dostępnych narzędzi i rozwiązań w zakresie oddzielenia pracowników zaszczepionych od niezaszczepionych i tym samym osoby niezaszczepione mogą zostać skierowane na urlop bezpłatny” – czytamy w liście, pod którym miał podpisać się Bartosz Satała, prezes zarządu.

Stanowisko CHŚPWiK

To właśnie fragment odnoszący się do oddzielania osób, które nie przyjęły preparatu przeciw Covid-19 od reszty, wzbudza poważne kontrowersje. Nie ma bowiem, żadnej podstawy prawnej, która zezwalałaby na takie działanie. Jak tłumaczy ten fragment kierownictwo Przedsiębiorstwa? 

 

ZOBACZ: Indie. Wpuścił kobrę do łóżka żony. Sąd skazał go na podwójne dożywocie

 

- Nasze przedsiębiorstwo zarządza infrastrukturą krytyczną. Jest zbudowane z takiej organizacji pracy, aby być bezpieczne i niezakłócone niczym w funkcjonowaniu tej infrastruktury – powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Andrzej Cieślik, rzecznik prasowy CHŚPWiK.

Prezydent Świętochłowic chce wyjaśnić sprawę 

Dziennik o stanowisko w tej sprawie poprosił także przedstawicieli Urzędu Miasta w Chorzowie, bo to właśnie miasto jest większościowym udziałowcem przedsiębiorstwa. Rzecznik magistratu Kamil Nowak miał odesłać dziennikarzy do prezesa spółki wodociągi. 

 

Miasto Świętochłowice także zarządza CHŚPWiK i jest decyzyjne wobec przedsiębiorstwa. 

 

- Prezydent Świętochłowic Daniel Beger zna sprawę pisma, które zostało skierowane poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń do pracowników Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Przy okazji następnego spotkania zarządu poprosi o wyjaśnienie prezesa Bartosza Satałę  – wyjaśnił "Dziennikowi Zachodniemu" Adrian Blondzik, rzecznik prasowy UM Świętochłowice.

 

ZOBACZ: Ta hydrożelowa kapsułka w godzinę uzdatnia wodę z rzeki

 

Ważny jest w tej sprawie fakt, iż przymus bezpłatnego urlopu dla niezaszczepionych pracowników jest niezgodny z prawem. Do tej pory nie została przyjęta żadna ustawa zezwalająca na taką segregację pracowników.

 

 

ap/ sgo/polsatnews.pl/"Dziennik Zachodni"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie