Policjanci zatrzymali lidera gangu, kradnącego luksusowe samochody

Polska
Policjanci zatrzymali lidera gangu, kradnącego luksusowe samochody
Złodzieje przechwytywali sygnał nadawany z kluczyka właściciela samochodu. Kradzione auta sprzedawali

Policjanci zatrzymali 38-latka podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która trudniła się kradzieżami luksusowych pojazdów. Z ulic i posesji w Małopolsce i województwie świętokrzyskim znikały auta ekskluzywnych marek: Audi, BMW, Jaguar, Land Rover i Porsche.

Złodzieje przechwytywali sygnał nadawany z kluczyka właściciela samochodu. Kradzione auta sprzedawali albo na części, po rozbiórce ich w dziuplach albo w całości paserom.

 

ZOBACZ: Łódź. Uciekający autem przed policją 18-latek popełnił szereg wykroczeń

 

Jak poinformował w środę Bartosz Izdebski z zespołu prasowego małopolskiej policji, podczas wspólnej akcji w Wołominie policjanci z Krakowa przy udziale Komendy Stołecznej Policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej zatrzymali dwóch kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym jej lidera i zlikwidowali samochodową "dziuplę".

 

Małopolska policja

 

Zabezpieczono pięć aut i minikoparkę

- Funkcjonariusze weszli jednocześnie pod trzy adresy na terenie województwa mazowieckiego. Jeden z nich to siedziba firmy, zarządzanej przez 43-latka, gdzie znajdowała się samochodowa "dziupla", drugi to adres jego zamieszkania, a trzeci prowadzony przez niego sklep – poinformował Izdebski. - W trakcie akcji zabezpieczono pięć samochodów oraz minikoparkę. Trzy pojazdy figurowały w policyjnej bazie jako ukradzione, pochodzenie pozostałych zostanie zbadane – dodał.

 

Małopolska policja

 

 

Policjanci zabezpieczyli części i elementy samochodowe oraz kilkaset urządzeń elektronicznych wykorzystywanych przez złodziei, m.in. zagłuszarki GPS, walizki służące do kradzieży pojazdów metodą bez kluczyka i sprzęt do kopiowania sygnałów z kluczyków samochodowych.

 

WIDEO: Zatrzymanie lidera gangu

 

 

Podczas przeszukania pomieszczeń znaleziono ponad 480 tys. zł i 4,8 tysięcy euro w gotówce, która został zabezpieczona na poczet przyszłych kar i roszczeń. 43-latek miał w domu pistolet z magazynkiem i nabojami, trwa ustalenie, czy jego posiadanie wymaga pozwolenia.

 

Małopolska policja

 

 

Podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie 43-latek usłyszał 23 zarzuty, a młodszy 28 zarzutów, dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w tym z zatrzymanym w grudniu 44-latkiem z gminy Zielonka, kradzieży kilkudziesięciu pojazdów.

 

Małopolska policja

 

 

38-latek dodatkowo odpowie za stworzenie grupy przestępczej i kierowania nią. Jak ustalono w śledztwie, drugi z zatrzymanych mężczyzn zaopatrywał grupę w sprzęt elektroniczny służący do uruchamiania samochodów i instruował jej członków, jak go używać.

 

Małopolska policja

 

 

Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec podejrzanych trzymiesięczny, tymczasowy areszt. Mężczyznom grozi do dziesięciu lat więzienia. Straty, które spowodowali są szacowane na kilka milionów złotych.

 

Małopolska policja

 

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków-Prądnik Biały. Sprawa jest rozwojowa, nie są wykluczone kolejne zatrzymania i to, że podejrzani usłyszą kolejne zarzuty.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie