Norwegia. Atak w mieście Kongsberg. Nie żyje pięć osób a dwie zostały ranne

Świat
Norwegia. Atak w mieście Kongsberg. Nie żyje pięć osób a dwie zostały ranne
PAP/EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN
Miejsce ataku w Kongsberg

Norweska policja poinformowała w środę późnym wieczorem, że mężczyzna, który strzelał z łuku w norweskim mieście Kongsberg, zabił pięć osób i dwie zranił. Sprawca został wcześniej zatrzymany. Jest "kilka miejsc zbrodni" - powiedział szef lokalnej policji Oeyvind Aas.

Do zdarzenia doszło w środę wieczorem w mieście Kongsberg. Mężczyzna zabił strzałami z łuku pięć osób i ranił dwie.

 

Nie wiadomo, czy atak miał podłoże terrorystyczne, policja przesłuchuje napastnika, który działał sam, i stara się ustalić, jakie były motywy jego postępowania. Nie ujawniono tożsamości mężczyzny.

 

ZOBACZ: Prokuratura: 54-letni ksiądz z Pomocnego zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku

 

Sprawca przemieszczał się po "dużym obszarze" Kongsberga i strzelał do ludzi w różnych miejscach - przekazała policja. Do ataku doszło według mediów m.in. w sklepie spożywczym Coop. Jednym z poszkodowanych jest policjant, który po służbie przebywał w sklepie. Obie ranne osoby są w szpitalu na oddziale intensywnej terapii, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

Według stacji TV2 napastnik był też uzbrojony w nóż i "inne (rodzaje) broni".

 

- O 18.13 otrzymaliśmy doniesienia od kilku osób mówiących, że ktoś porusza się z bronią. Możemy niestety potwierdzić, że w wyniku zdarzenia kilka osób zginęło - przekazał Oeyvind Aas z norweskiej policji, cytowany przez dziennik "Dagbladet".

 

PAP/EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN

Władze natychmiast po ataku nakazały funkcjonariuszom w całym kraju mieć przy sobie broń, której policjanci norwescy nie noszą stale przy sobie, ale mają dostęp do broni długiej i krótkiej, gdy jest to konieczne - relacjonuje Reuters. "To dodatkowy środek ostrożności. Policja nie ma na razie informacji o zmianach w poziomie zagrożenia krajowego" - głosi komunikat policyjnego dowództwa.

 

ZOBACZ: Rosja. Uzbrojony napastnik zaatakował komisariat

 

Lokalne media informują, że w mieście prowadzona jest szeroka akcja policyjna, w której udział biorą dwa śmigłowce i ponad 10 pojazdów. O sytuacji informowana jest na bieżąco minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Norwegii Monica Maeland.

 

Kongsberg liczy około 28 tys. mieszkańców i leży na południowym wschodzie Norwegii, ok. 80 km od Oslo.

 

PAP / Dagbladet
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie