Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow: nie wykluczamy dalszego zaostrzenia relacji z USA

Świat
Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow: nie wykluczamy dalszego zaostrzenia relacji z USA
Flickr.com/Pepijn Schmitz/(CC BY-NC-SA 2.0)
Siedziba rządu Federacji Rosyjskiej

Moskwa nie wyklucza dalszego zaostrzenia relacji z USA, jeśli nie nastąpią dalsze wysiłki w celu ich unormowania - oświadczył we wtorek wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow po rozmowach w Moskwie z podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victorią Nuland.

- Nie tylko nie ma przełomu, ale też nie ma żadnego postępu. Jest potencjał dalszego możliwego zaostrzenia stosunków, jeśli nie dołożymy znaczących starań w celu ich unormowania - powiedział wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow, komentując rozmowy z podsekretarz stanu USA ds. politycznych.

 

ZOBACZ: Rosja oskarża trzech pracowników ambasady USA o kradzież

 

Rosyjski dyplomata ostrzegł, że Rosja nie wyklucza zamrożenia działalności swojej misji w USA, choć chciałaby uniknąć takiego scenariusza.

Rozmowy przedstawicieli USA i Rosji

Działalność przedstawicielstw dyplomatycznych była jednym z tematów rozmowy Riabkowa z Nuland, ale - według rosyjskiego wiceministra - nie osiągnięto postępu. Planowane są dalsze konsultacje. Riabkow zarzucił Stanom Zjednoczonym, że "nie słuchają" Rosji w tej sprawie. Niemniej - dodał - rozmowa z Nuland była "pożyteczna" i szczera.

 

Rozmowy dwojga dyplomatów w gmachu MSZ Rosji trwały ponad półtorej godziny. Riabkow wyjaśnił, że nie omawiał z Nuland tematu Ukrainy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował we wtorek, że ten temat może być poruszony na spotkaniu Nuland z wiceszefem administracji Kremla, Dmitrijem Kozakiem.

 

ZOBACZ: Rosja. Putin: histeria na rynkach z powodu przechodzenia na zieloną energię

 

Wizyta podsekretarz stanu w Moskwie potrwa do 13 października. 

 

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie