Premier Viktor Orban: Unia Europejska może zwyciężyć kryzys migracyjny

Polska
Premier Viktor Orban: Unia Europejska może zwyciężyć kryzys migracyjny
PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Unia Europejska może zwyciężyć kryzys migracyjny, jeżeli będzie miała sojuszników zewnętrznych; z tego punktu widzenia Egipt jest najlepszym możliwym sojusznikiem; Egipt powinien stać się strategicznym partnerem Unii - oświadczył we wtorek premier Węgier Viktor Orban.

We wtorek w Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego.

Kluczowe znaczenie Kairu

Premier Węgier Viktor Orban poinformował na wspólnej konferencji prasowej, że jednym z tematów omawianych na wtorkowym spotkaniu była migracja.

 

- Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji i w tej bardzo trudnej sytuacji Egipt jest krajem kluczowym. Wszyscy pamiętamy kryzys migracyjny z 2015 r. W porównaniu do tego sytuacja jest dużo gorsza - ocenił Orban.

 

ZOBACZ: Węgry. Orban: z zadowoleniem przyjmujemy decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego

 

Mówił o nacisku migracyjnym na wschodnią granicę Polski; wskazywał, że presja migrantów na Europę odbywa się także od strony Afryki.

 

- To jest taka sytuacja, którą Unia Europejska może zwyciężyć, jeżeli ma sojuszników zewnętrznych. Z tego punktu widzenia Egipt jest najlepszym możliwym sojusznikiem - ocenił Orban.

"Egipt powinien stać się strategicznym partnerem Unii"

- Jeżeli UE i Egipt nie będą mogły kontynuować polityki, która zapobiegała migracji od strony Egiptu, to wszyscy znajdziemy się w dużym kłopocie - tłumaczył polityk.

 

ZOBACZ: Polska przekazała do Egiptu 100 tys. szczepionek Astra Zeneca

 

- Przekaz dzisiejszego spotkania jest taki, że wszyscy potrzebujemy tego, by Egipt się wzmocnił, nie tylko w kwestii ochrony granic, ale też gospodarczo. Niech ten stumilionowy kraj się rozwija, żeby mógł zapewnić młodym egipskim pokoleniom dobre, godne życie - dodał węgierski premier.

 

Orban oświadczył, że Egipt powinien stać się strategicznym partnerem Unii.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie