Polska przekazała do Egiptu 100 tys. szczepionek Astra Zeneca

Polska
Polska przekazała do Egiptu 100 tys. szczepionek Astra Zeneca
gov.pl/MSZ
Darowizna szczepionek dla Egiptu to wyraz solidarności z ważnym partnerem Polski w Afryce północnej - poinformowało MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wysłaniu do Kairu transportu szczepionek firmy Astra Zeneca. Do Afryki wyleciało ponad 100 tys. dawek preparatu. Jak informuje MSZ "w Polsce obecnie jest wystarczająco dużo szczepionek dla wszystkich chętnych obywateli".

"Ponad 100 tys. szczepionek przeciw COVID-19 wylatuje dziś z Warszawy do Kairu. Darowizna szczepionek dla Egiptu to wyraz solidarności z ważnym partnerem Polski w Afryce północnej" - poinformowało MSZ na Twitterze.

 

Jak podkreśliło w komunikacie MSZ, przeciwdziałanie chorobie i jej skutkom wymaga wysiłków na poziomie ogólnoświatowym, a w walce z pandemią Covid-19 niezmiernie ważny jest równy i bezpieczny dostęp do szczepień, których wciąż jeszcze brakuje w wielu miejscach na świecie. Zwiększenie liczby zaszczepionych osób w skali globalnej to ważny krok w walce z pandemią w wymiarze światowym - czytamy.

 

Wystarczająca liczba szczepionek

"W Polsce obecnie jest wystarczająco dużo szczepionek dla wszystkich chętnych obywateli, co pozwala na podzielenie się posiadanymi zasobami z partnerami zagranicznymi w potrzebie. Egipt to kolejne państwo, które Polska wspiera w realizacji programu szczepień. Przekazanie szczepionek do Kairu stanowi nie tylko odpowiedź na zgłoszone zapotrzebowanie, ale jest także wyrazem bliskiej współpracy Polski z Egiptem, który pozostaje w gronie naszych kluczowych partnerów w świecie arabskim. Doświadczenia ponad 70 lat stosunków dwustronnych obligują nas do dalszego wzmocnienia relacji bilateralnych, w tym wsparcia władz Egiptu w walce z pandemią COVID-19" - czytamy w komunikacie.

 

ZOBACZ: Trzecia dawka szczepionki w Polsce. Rusza rejestracja osób powyżej 50 lat i medyków

 

Według MSZ, darowizna szczepionek stanowi symboliczny wyraz wsparcia i solidarności z krajami kontynentu afrykańskiego. Jak przypomniano w ramach solidarności międzynarodowej i walki z pandemią Polska wysłała już do krajów tego regionu sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej, a także pierwszą partię szczepionek, która trafiła do Kenii. Szczepionki były przekazane także m.in. do Wietnamu, Tajwanu, Uzbekistanu, Ukrainy, Australii i Norwegii.

 

"Równolegle realizowane są projekty pomocy rozwojowej, które również wspierają niwelowanie negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą pandemia. W duchu takiej solidarności Polska wysyła dziś szczepionki przeciw COVID-19 do Egiptu" - podkreślił resort dyplomacji.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie