USA. Tysiące ludzi bez prądu po przejściu tornad i burz w Oklahomie

Świat
USA. Tysiące ludzi bez prądu po przejściu tornad i burz w Oklahomie
Flickr/Daniel Rodriguez/zdjęcie ilustracyjne
Burze i tornada w Oklahomie

Silne nocne burze i tornada, które przetoczyły się przez stan Oklahoma pozostawiły tam w poniedziałek tysiące ludzi bez elektryczności. Żywioł niszczył budynki i samochody.

Jak informuje NBC News, w wielu miejscach uszkodzone zostały linie energetyczne i ucierpiały drzewa. W Coweta, na przedmieściach Tulsy, uszkodzone zostały budynki.

 

"Szkoły publiczne w Coweta odwołały w poniedziałek zajęcia. Uzasadniały to koniecznością oceny szkód, wyrządzonych przez burze na terenie ich kampusów" – podała NBC.

Prawie 5 tysięcy osób bez prądu

W nocy z niedzieli na poniedziałek wiele rejonów Oklahomy zostało również dotkniętych gradobiciem.

 

 

- W Norman, nieco ponad 30 km na południe od Oklahoma City, grad wielkości piłki baseballowej rozbijał szyby i niszczył samochody. W Ponca City odnotowano grad o średnicy 5 cm – twierdzi NBC News, powołując się na serwis pogodowy.

 

ZOBACZ: USA. Bezdomny odpowiada antyszczepionkowcom. Wideo hitem w sieci

 

Kilka tornad odnotowano w północno-zachodniej, środkowej i wschodniej części Oklahomy, m.in. na przedmieściu Cowety, Tulsa. Przyniosły one szkody, ale - jak relacjonowała telewizja ABC - nie było doniesień o ofiarach śmiertelnych, ani o obrażeniach.

 

Według zakładów Oklahoma Gas & Electric (OG&E) ponad 4870 ich klientów było pozbawionych usług w poniedziałek rano.

Inne stany zagrożone

"Silne wiatry i burze z niedzielnej nocy wciąż przechodzą przez obszar usług OG&E we wschodniej Oklahomie i zachodnim Arkansas. (…) Podczas gdy nasze ekipy pracują, prosimy o trzymanie się z dala od powalonych linii energetycznych i wszystkiego, czego one dotykają" – głosi komunikat firmy.

 

 

Silny front burzowy przyniósł ulewny deszcz, błyskawice i wiatr także do części Arkansas, Kansas, Missouri i Teksasu.

 

ZOBACZ: Niemcy. Trąba powietrzna na Bałtyku. Strącała ludzi do morza

 

Zgodnie z prognozą centrum przewidywania burz (SPC), w poniedziałek silne burze mogą jeszcze nawiedzić niektóre rejony Illinois, Wisconsin i Michigan. We wtorek zagrożą natomiast stanom Kansas i Oklahoma.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie