Stołeczny ratusz: 80-100 tys. ludzi na Placu Zamkowym w Warszawie

Polska
Stołeczny ratusz: 80-100 tys. ludzi na Placu Zamkowym w Warszawie
Polsat News
Na Placu Zamkowym w Warszawie zgromadziło się 80-100 tys. ludzi - podał stołeczny ratusz.

Na Placu Zamkowym zgromadziło się 80-100 tysięcy osób - przekazała rzeczniczka warszawskiego ratusza Monika Beuth-Lutyk. W niedzielę zgromadzili się tam uczestnicy manifestacji poparcia dla obecności Polski w Unii Europejskiej, a także sprzeciwu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk poinformowała na Twitterze, że na Placu Zamkowym w Warszawie zgromadziło się "około 80-100 tys." ludzi.

 

ZOBACZ: Wanda Traczyk-Stawska na Placu Zamkowym w Warszawie: Milcz głupi chłopie, chamie skończony

 

"Zajęte są wszystkie boczne ulice, schody z Trasy W-Z, wciąż napływa tłum" - napisała.

 

 

W mieście występują także utrudnienia w funkcjonowaniu transportu publicznego.

Tusk: " Tylko razem możemy ich zatrzymać"

"Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać" - napisał Tusk na Twitterze przed protestem. W ten sposób zareagował na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

 

ZOBACZ: Węgry. Orban: z zadowoleniem przyjmujemy decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego

 

Za niezgodny z konstytucją Trybunał uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, jak i przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

 

Według danych Komitetu Obrony Demokracji, demonstracje zaplanowano w niedzielę w kilkudziesięciu polskich miejscowościach. Chodzi m.in. o Łódź, Gdańsk, Gdynię, Sopot, Poznań, Lublin, Częstochowę, Kraków, Rzeszów, Włocławek, Szczecin, Opole czy Katowice.

hlk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie