Manifestacje po orzeczeniu TK. Relacja z Placu Zamkowego w Warszawie i innych miast

Polska
Manifestacje po orzeczeniu TK. Relacja z Placu Zamkowego w Warszawie i innych miast
Polsat News
Na zdj. Plac Zamkowy w Warszawie o godz. 18:20

Manifestacja na Placu Zamkowym w Warszawie z udziałem Donalda Tuska to największe wydarzenie niedzielnych protestów w Polsce po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości konstytucji nad prawem europejskim. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 18.

"Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać" - napisał Tusk na Twitterze. W ten sposób zareagował na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. 

 

 

Za niezgodny z konstytucją Trybunał uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, jak i przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

 

ZOBACZ: Wyrok TK ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym. Politycy komentują decyzję Trybunału

 

Niektóre formacje polityczne oraz ruchy społeczne dołączyły do apelu Tuska i organizują demonstracje poparcia dla obecności Polski w UE także poza Warszawą. Na wydarzeniu w Białymstoku zjawi się m.in. lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

"Spojrzałem wczoraj na listę miast, w których spotykacie się, żeby głośno powiedzieć #UniaToMy. Lista imponująca, budząca nadzieję. Będziemy w całej Polsce protestować przeciwko demolowaniu przyszłości naszych dzieci" - zapowiedział na Twitterze.

 

W Warszawie pojawią się liderzy i liderki Nowej Lewicy - zapowiedział Robert Biedroń, wśród nich Krzysztof Gawkowski.

 

Gdzie odbywają się protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego?   

Według danych Komitetu Obrony Demokracji, demonstracje odbędą się w kilkudziesięciu polskich miejscowościach. Chodzi m.in. o Łódź, Gdańsk, Gdynię, Sopot, Poznań, Lublin, Częstochowę, Kraków, Rzeszów, Włocławek, Szczecin, Opole czy Katowice.

 

Na liście są także mniejsze miasta, takie jak Rybnik, Kluczbork, Radomsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Sanok, Puławy, Morąg, Bytów i Czarnków. 

Zwolennicy obecności naszego kraju w UE będą demonstrować również za granicą, np. w Hiszpanii (Madryt), Wielkiej Brytanii (Londyn, Oxford, Edynburg), USA (Nowy Jork), Kanadzie (Toronto), Szwajcarii (Berno), Austrii (Wiedeń) czy Niemczech (Monachium, Kolonia, Berlin). 

 

 

 

ml//Polsat News/polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie