Indie. Policja aresztowała syna wiceministra podejrzanego o udział w zabójstwie czterech rolników

Świat
Indie. Policja aresztowała syna wiceministra podejrzanego o udział w zabójstwie czterech rolników
PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
Protest przeciwko rządowi indyjskiemu w sprawie zabójstwa rolników w Uttar Pradesh

Indyjska policja aresztowała w sobotę syna wiceministra spraw wewnętrznych Ajaya Mishra jako podejrzanego o udział w zabójstwie czterech rolników biorących udział w demonstracji przeciwko spornym przepisom rolnym w północnych Indiach - poinformował jej przedstawiciel. Mishra powiedział, że jego syn jest niewinny i nie był tam obecny.

Czterech rolników zginęło w niedzielę, kiedy samochód należący do wiceministra spraw wewnętrznych Ajaya Mishra przejechał grupę protestujących rolników w Lakhimpur Kheri, mieście w stanie Uttar Pradesh - poinformowali policję urzędnicy i liderzy rolni.

 

Kierownicy farmy twierdzili, że syn Mishra był w samochodzie, kiedy ten przejechał protestujących. Jego kierowca i trzech członków rządzącej partii, którzy byli w samochodzie, zostali zabici przez protestujących.

Ajay Mishra: syn jest niewinny

Funkcjonariusz policji powiedział w sobotę, że Ashish Misra został aresztowany po całodniowym przesłuchaniu, gdy "nie dostarczył żadnych dowodów potwierdzających, że nie był obecny w żadnym z trzech pojazdów, które przebijały się przez tłum rolników zabijając czterech z nich." Jego ojciec Ajay Mishra powiedział, że syn jest niewinny i nie był tam obecny.

 

ZOBACZ: Indie. Odszkodowanie za każdą śmierć z powodu Covid-19. Władze wypłacą po 674 dolary

 

Aresztowanie nastąpiło dzień po tym, jak indyjski sąd najwyższy skrytykował rząd stanowy za niezaaresztowanie Ashish Mishra, przeciwko któremu policja prowadzi śledztwo w sprawie o morderstwa. W piątek Mishra kazał policji czekać godzinami na przesłuchanie, zanim wysłał wiadomość, że źle się czuje i nie może tego zrobić.

 

Przywódca rolników Darshan Pal i Akhilesh Singh, przywódca opozycyjnej partii Kongresu, zażądali usunięcia jego ojca z rządu premiera Modiego.

Aresztowano sześć osób

Policja poinformowała, że do tej pory aresztowała sześć osób i złożyła skargę karną przeciwko 14 innym, w tym synowi ministra, w związku ze śmiercią czterech rolników. Władze okręgu złożyły również skargę karną przeciwko rolnikom w sprawie śmierci trzech członków partii rządzącej i kierowcy samochodu - powiedział Arvind Chaurasia, wyższy urzędnik odpowiedzialny za okręg.

 

Przemoc oznacza eskalację trwających protestów przeciwko przepisom prawa rolnego, które zdaniem rolników zniszczą ich źródła utrzymania. Protesty trwają od czasu, gdy rząd uchwalił ustawy we wrześniu ubiegłego roku i były jednym z największych wyzwań dla indyjskiego rządu.

 

ZOBACZ: Indie. Strzelanina na sali sądowej w Delhi. Trzy osoby nie żyją

 

W zeszłym tygodniu tysiące rolników zgromadziło się na obrzeżach stolicy New Delhi, aby uczcić rok demonstracji. Rząd twierdzi, że zmiany w przepisach były potrzebne, aby zmodernizować rolnictwo i zwiększyć produkcję poprzez inwestycje prywatne. Ale rolnicy są przekonani, że przepisy zrujnują ich dochody, kładąc kres gwarantowanym cenom i zmuszą ich do sprzedawania upraw korporacjom po zaniżonych cenach.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie