Indie. Odszkodowanie za każdą śmierć z powodu Covid-19. Władze wypłacą po 674 dolary

Świat
Indie. Odszkodowanie za każdą śmierć z powodu Covid-19. Władze wypłacą po 674 dolary
PAP/EPA/IDREES MOHAMMED
Władze Indii wypłacą odszkodowanie za każdą śmierć z powodu Covid-19

Sąd Najwyższy Indii zatwierdził decyzję rządu o wypłacie 50 tys. rupii (674 dolary) odszkodowania za każdy zgon związany z Covid-19 - podała BBC w poniedziałek. Według oficjalnych danych w Indiach zarejestrowano dotąd ponad 447 tys. przypadków śmiertelnych na skutek Covid-19. Eksperci uważają, że rzeczywisty bilans może być nawet 10 razy wyższy.

Sąd zapowiedział, że bliscy zmarłych otrzymają odszkodowanie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku w tej sprawie.

 

- Przewyższyłoby to kwoty wypłacane przez władze centralne i stanowe w ramach różnych dobroczynnych programów - dodał.

 

Wyrok został wydany na skutek wniosku prawników, którzy powoływali się na przepisy dotyczące zarządzania klęskami żywiołowymi.

Pieniądze dla najbliższych krewnych

Prawo to zostało wprowadzone w 2005 r. i dotyczy przygotowania strategii łagodzenia skutków katastrof i wypłaty odszkodowań za utratę życia, odniesione obrażenia i zniszczone mienie.

 

Jak przekazał rząd Indii, odszkodowanie będzie wypłacane "najbliższemu krewnemu osoby zmarłej pod warunkiem, że zostanie udowodnione, że zgon nastąpił na skutek Covid-19".

 

ZOBACZ: Wykryto niebezpiecznego wirusa w Indiach. "Zabija 75 proc. zainfekowanych"

 

Środki mają zapewnić władze stanowe, co wywołało sprzeciw co najmniej dwóch stanów: Kerali i Radźasthanu, które wskazały, że płacenie z ich funduszy wywrze presję na ich budżet. Dodały, że to centralne władze powinny dostarczyć środki pieniężne na ten cel.

 

- Dajecie środki na pokrycie skutków gradobicia, powodzi itd., więc teraz powinniście dodać do tego Covid-19. Nie ucierpiał tylko jeden stan, to jest pandemia - apelował minister ds. edukacji szkolnej i turystyki Radźasthanu Govind Singh Dotasara w rozmowie z dziennikiem "The Indian Express".

 

Na razie nie wiadomo, jaką kwotę władze przeznaczą na wypłaty odszkodowań.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie