Donald Trump w Iowa: Demokraci prowadzą naród na skraj ruiny. Odbijemy Amerykę

Świat
Donald Trump w Iowa: Demokraci prowadzą naród na skraj ruiny. Odbijemy Amerykę
PAP/EPA/STEVE POPE
Donald Trump na wiecu w Des Moines

Były prezydent Donald Trump zaatakował w sobotę na wiecu w Des Moines, w stanie Iowa, prezydenta Joe Bidena oraz Demokratów w Kongresie USA. Obwinił ich, że prowadzą naród na skraj ruiny. - Odbijemy Amerykę - zapewniał.

Sobotnia wizyta Trumpa była jego pierwszą w tym stanie od przegranych wyborów w 2020 roku.

 

"Rozpoczynając wielostronny atak na prezydenta Joe Bidena i kongresowych Demokratów powiedział, że doprowadzają naród na »skraj ruiny«" – podał lokalny dziennik "Des Moines Register".

 

ZOBACZ: USA. Uzbrojony neonazista zatrzymany przez policję Kapitolu. "Patrolował" okolicę

 

Jak wyszczególnił, Trump krytykował Bidena za jego politykę związaną z pandemią COVID-19, wycofanie wojsk z Afganistanu i wiele aktów ustawodawczych w Kongresie, który kontrolują Demokraci.

 

- Nie mówcie, że was nie ostrzegałem. (…) Musimy wysłać radykalnej lewicy wiadomość, której nigdy nie zapomną - powiedział, zachęcając swoich zwolenników do masowego stawienia się jesienią przyszłego roku na wybory parlamentarne 2022 roku.

Obietnice z kampanii wyborczej

W wystąpieniu trwającym ponad 90 minut powtórzył długą listę obietnic z kampanii wyborczej. Nie ogłosił jednak, że będzie ubiegał się o reelekcję.

 

- Odbijemy Amerykę - zapewniał.

 

Jak podkreśla dziennik "Des Moines Register", Trump wciąż podawał w wątpliwość wyniki wyborów w 2020 roku, w tym w Arizonie, która właśnie zakończyła ich rewizję i nie znalazła dowodów na to, że zdobył głosy elektorskie w tym stanie.

 

"Na oczach tysięcy rozochoconych zwolenników poparł zarówno senatora Chucka Grassleya (ubiegającego się o 8. kadencję) jak i nawiązał do pierwszych w kraju spotkań wyborczych elektoratu w Iowa, które od dziesięcioleci rozpoczynają prezydenckie prawybory obu głównych partii politycznych" - przypomniał "Des Moines Register".

Poparcie dla Trumpa w Iowa

Gazeta zwróciła uwagę, że wizyta Trumpa odbywa się w czasie, gdy więcej mieszkańców Iowa ma do niego bardziej przychylne nastawienie niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Najnowszy sondaż "Des Moines Register"/Mediacom Iowa wskazuje na to, że 53 proc. respondentów popiera Trumpa. Wśród Republikanów odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 91 proc.

 

ZOBACZ: USA. Donald Trump zarzucił generałowi Markowi Milleyowi "zdradę stanu"

 

Dziennik podkreśla, że godziny przed rozpoczęciem wiecu tysiące zwolenników i sprzedawców różnych akcesoriów z Trumpem ustawiło się w kolejce na obszarze targów, Iowa State Fairgrounds.

 

"Des Moines Register" cytuje m.in. siostry 66-letnią Dianę Johnson oraz 58-letnią Lori Ediger z Nebraski. Przybyły one na teren targów już o godz. 5:30 rano. Były obydwie odziane w stroje z motywem flagi amerykańskiej i napisem: "Trump 2024".

 

- Ten facet jest człowiekiem dotrzymującym słowa. Robi to, co mówi, że zrobi - powiedziała Ediger. W podobnym tonie wypowiadała się siostra.

 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie