Sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu. Różne scenariusze dla opozycji

Polska
Sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu. Różne scenariusze dla opozycji
Polsat News
Sondaż dla Wydarzeń. Zjednoczona Prawica z najwyższym poparciem

​Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby Zjednoczona Prawica z wynikiem 34,3 proc. - wynika z sondażu IBRIS dla "Wydarzeń". Zbadano w nim również, jak Polacy głosowaliby w różnych wariantach koalicyjnych. Po połączeniu sił zjednoczona opozycja mogłyby liczyć na wyniki dający jej pozycję lidera - 41,3 proc. głosów, ale tylko w jednej konfiguracji.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę 34,3 proc. respondentów oddałoby swój głos na Zjednoczoną Prawicę (PiS i Solidarna Polska), 21,6 proc. na Koalicję Obywatelską, 10,5 proc. na Polskę 2050 Szymona Hołowni, a 8,4 proc. na Konfederację - wynika z sondażu IBRIS dla "Wydarzeń" Polsatu. W Sejmie znalazłaby się również Lewica z 8-proc. poparciem oraz PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5,4 proc.

 

Rekordowo dużo respondentów wskazało że nie wie, na kogo by zagłosowało (11,7 proc.) To niemal o 2 p.p. więcej niż w podobnym sondażu miesiąc temu.

Czołowe partie tracą

Zarówno Zjednoczona Prawica, jak i Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050 tracą wobec sondażu zrealizowanego dla "Wydarzeń" 7 września. Wówczas obóz rządzący mógł liczyć na poparcie na poziomie 36,5 proc. Koalicja Obywatelska 23 proc, a ugrupowanie Szymona Hołowni - 11,3 proc.

 

ZOBACZ: Sondaż dla "Wydarzeń". Polacy oceniają zarządzanie konfliktem na granicy

 

Najwięcej w ciągu ostatniego miesiąca zyskało PSL, poprawiając wynik o 2,5 p.p. wobec września oraz Konfederacja o 0,8 p.p.

 

WIDEO - Sondaż IBRIS dla "Wydarzeń"

 

Wspólna lista opozycji

Polacy zostali również zapytani o swoje preferencje w sytuacji, gdyby opozycja zdecydowała się na wystawienie wspólnej listy (Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni, Lewica, Porozumienie, PSL). Chęć oddania głosu na połączone siły opozycji zadeklarowało 41,3 proc. Na Zjednoczoną Prawicę 36,4 proc.

 

ZOBACZ: Sondaż dla "Wydarzeń". Czy Polska powinna przyjąć uchodźców?

 

Przy tym układzie list swój głos na Konfederację oddałoby 9,8 proc. respondentów. Do 12,5 proc. wzrosła liczba osób, które nie wiedzą, gdzie postawiłyby krzyżyk, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę.

Opozycja podzielona

Gdyby tylko mniejsza część opozycji zdecydowała się połączyć siły, wynik wyglądałby zupełnie inaczej. Na Zjednoczoną Prawice swój głos oddałoby 36,4 proc. respondentów. Blok Koalicji Obywatelskiej i Lewicy mógłby liczyć na 25,8 proc. głosów. Blok: Polska 2050, Porozumienie,  PSL na 14 proc. Konfederacja w tym wariancie uzyskałaby wynik 8,6 proc. 15,2 proc badanych nie wie, jaką decyzję podjęłoby przy urnie wyborczej. Oznacza to, że część osób gotowych oddać głos na wspólną listę opozycji, przy takim wariancie nie jest pewna swoich decyzji.

Kto pójdzie na wybory?

Gdyby głosowanie odbyło się w tym tygodniu, gotowość pójścia do urn zapowiedziało 55 proc. pytanych. Niechętnych do udziału w głosowaniu jest 35 proc. wyborów. Odpowiedź "nie wiem" wskazało aż 10 proc. respondentów, co stanowi znaczący wzrost wobec 2,6 proc. takich odpowiedzi w ostatnim sondażu.

ko/ml/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie