Geralt z Rivii na największym w Polsce muralu

Kultura
Geralt z Rivii na największym w Polsce muralu
ŁÓDŹ.PL
Łącznie mural ma 2 tys. mkw

Na trzech ścianach 70-metrowego wieżowca w centrum Łodzi powstał największy mural w kraju i jeden z największych na świecie. Gigantyczne malowidło przedstawia Geralta z Rivii, czyli Wiedźmina z sagi pióra łodzianina Andrzeja Sapkowskiego.

Najnowsze dzieło w galerii łódzkiego street artu odsłonili w piątek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i autor muralu Jakub Rebelka. Jego głównym motywem jest postać Geralta z Rivii, czyli słynnego Wiedźmina - łowcy potworów z serii powieści fantasy autorstwa Sapkowskiego. Autor malowidła podczas projektowania inspirował się obrazem z 1818 r. "Wędrowiec nad morzem mgły".

 

- Z ogromną przyjemnością zaprojektowałem mural przedstawiający Wiedźmina właśnie dla Łodzi, rodzinnego miasta pisarza. Moim zamierzeniem było ukazanie wyobrażenia świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego. Chciałem, żeby oglądający mogli poczuć skalę i złożoność tego świata, a jednocześnie zostawić miejsce dla wyobraźni widza, który będzie mógł interpretować obraz, tworząc jego własną historię – podkreślił Rebelka, uznawany za jednego z najciekawszych ilustratorów w Polsce.

Wiedźmin na Manhattanie

Mural powstał na jednym z wysokościowców łódzkiego osiedla zwanego Manhattanem, w okolicach skrzyżowania ul. Piotrkowskiej i al. Piłsudskiego. Podzielony na trzy 70-metrowe ściany obraz, łącznie ma prawie 2 tys. mkw. To czyni go największym muralem w Polsce i jednym z największych tego typu dzieł na świecie. Przy jego powstaniu przez ponad dwa tygodnie pracowało ośmiu malarzy.

 

ZOBACZ: Warszawa. Nowy mural Kory. "Zasadzimy też 320 krzewów róż"

 

Geralt z Rivii to najbardziej znany na świecie superbohater z Polski. Na wiedźmiński wszechświat - obok epickiej sagi Sapkowskiego - składają się m.in. także popularna gra komputerowa oraz serial z Henrym Cavillem grającym białowłosego Geralta.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie