Senat odrzucił nowelizację ws. zmian w programie "500 plus"

Biznes
Senat odrzucił nowelizację ws. zmian w programie "500 plus"
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Pexels
ZUS będzie zajmował się obsługą 500 plus

Senat opowiedział się w piątek za odrzuceniem nowelizacji ustawy w sprawie zmian w programie "Rodzina 500 plus". Nowelizacja przewiduje, że obsługą programu zajmie się ZUS, wnioski będą mogły być składane jedynie drogą elektroniczną, a świadczenie będzie wypłacane tylko w formie bezgotówkowej.

Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

Dzień wcześniej w Senacie wiceminister rodziny Barbara Socha zwracała uwagę, że projektowane zmiany w obsłudze programu dadzą 2,5 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat. Oszczędności te - jak podkreślała - nie przyniosą żadnych niekorzystnych zmian dla beneficjentów programu, czyli dla rodziców, którzy pobierają dziś "500 plus". Senatorowie opozycji z kolei zwracali uwagę, że na ZUS spadną nowe zadania i że składanie wniosków w sposób elektroniczny może być barierą dla części świadczeniobiorców.

ZUS ma przejąć obsługę "500 plus"

Nowelizacja przewiduje, że obsługą programu "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak obecnie – samorządy. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

 

ZOBACZ: 500 plus tylko dla zaszczepionych? Poseł KO: trzeba się nad tym zastanowić

 

Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące "500 plus". Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

 

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Nowelizacja to oszczędności 

Koszty obsługi świadczenia "500 plus" w latach 2016–2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

 

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie