Rosja. Moskwa zaprosiła talibów na międzynarodowe rozmowy o Afganistanie

Świat
Rosja. Moskwa zaprosiła talibów na międzynarodowe rozmowy o Afganistanie
PAP/EPA/STRINGER
Rosja obawia się destabilizacji regionu oraz tego, że talibowie mogą infiltrować byłe sowieckie republiki w Azji Środkowej, które są strategiczne dla Moskwy

Władze Rosji zaprosiły reprezentantów rządu talibów na międzynarodowe obradach na temat Afganistanu, które odbędą się w Rosji 20 października - powiedział w czwartek przedstawiciel Rosji ds. Afganistanu Zamir Kabulow.

Dyplomata nie ujawnił szczegółów dotyczących nachodzących obrad.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie powiesili ciała na dźwigach. "Ostrzeżenie dla wszystkich przestępców"

 

W marcu tego roku Rosja była gospodarzem konferencji poświęconej Afganistanowi, podczas której jej władze, USA, Chiny i Pakistan wydały wspólne oświadczenie wzywające wojujące wówczas ze sobą strony afgańskie do zawarcia porozumienia pokojowego i ograniczenia przemocy. Wezwano też talibów do niewszczynania ofensyw wiosną i latem.

 

Kilka miesięcy później USA i sojusznicy wycofali wojska po trwającej dwadzieścia lat okupacji Afganistanu, a talibowie przejęli władzę nad krajem.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie zniszczyli komórkę Państwa Islamskiego

 

Rosja obawia się destabilizacji regionu oraz tego, że talibowie mogą infiltrować byłe sowieckie republiki w Azji Środkowej, które są strategiczne dla Moskwy - zauważa Reuter.

 

Niedługo po tym, jak talibowie przejęli władzę, Rosja przeprowadziła ćwiczenia wojskowe w Tadżykistanie. W czwartek Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem tadżyckim Emomalim Rachmonem, podczas której omówiono kwestie bezpieczeństwa związane z ostatnimi wydarzeniami w Afganistanie.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie