Afganistan. Talibowie zniszczyli komórkę Państwa Islamskiego

Świat
Afganistan. Talibowie zniszczyli komórkę Państwa Islamskiego
PAP/EPA/STRINGER/ zdj. ilustracyjne
Lokalne media doniosły w poniedziałek o "ciężkich" starciach w okolicach Kabulu

Talibowie, którzy rządzą Afganistanem, przekazali w poniedziałek że ich siły zniszczyły kryjówkę komórki Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (IS-Ch) w stolicy kraju. Stało się to po niedzielnym ataku na kabulski meczet Eid Gah, poinformowała Agencja Reutera.

Podejrzewa się, że ataku na świątynię dokonali bojownicy z Państwa Islamskiego, którzy brali na siebie odpowiedzialność za wcześniejsze ataki i którzy pozostają w konflikcie z obecnym rządem talibów.

 

Zabihullah Mudżahid, rzecznik talibów poinformował, że akcję militarną przeprowadzono na północy miasta, w 17. dzielnicy. "Baza IS została całkowicie zniszczona, a wszyscy członkowie tej organizacji zginęli w wyniku zdecydowanego i udanego działania" - napisał w poniedziałek na Twitterze.

 

"Grupy powiązane z IS przeprowadziły atak"

Mudżahid powiedział też AFP, że śledztwo wciąż trwa, ale "wstępne informacje wskazują, że to grupy powiązane z Państwem Islamskim przeprowadziły atak".

 

Lokalne media doniosły w poniedziałek o "ciężkich" starciach w okolicach Kabulu, a ich mieszkańcy mówili, że słyszeli w nocy eksplozje i strzały. Abdul Rahman, mieszkaniec Kabulu, powiedział AFP, że "duża liczba" sił talibańskich zaatakowała co najmniej trzy domy w jego dzielnicy. - Walki trwały przez kilka godzin - dodał.

 

ZOBACZ: USA przyznają się do zabicia cywili w Kabulu. W ataku z użyciem drona zginęło siedmioro dzieci

 

Według doniesień AFP, w niedzielnym ataku na Eid Gah, drugi największy meczet Afganistanu, zginęło pięć osób a jedenaście zostało rannych. BBC z kolei informowała o ośmiu ofiarach śmiertelnych. Urzędnik talibański przekazał anonimowo agencji, że zginęli zarówno cywile, jak i talibowie. - Zatrzymaliśmy też trzy osoby związane z wybuchem - powiedział.

Więcej zamachów bojowników ISIS

W meczecie odbywały się nabożeństwa żałobne w intencji matki Zabihullaha Mudżahida. Ładunek został umieszczony przy wejściu do świątyni i wybuchł w momencie, gdy wierni wyszli z niej, wskazało źródło AFP.

 

Od czasu przejęcia 15 sierpnia przez talibów władzy w Afganistanie nasiliły się zamachy bojowników organizacji Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch). 26 sierpnia to radykalne ugrupowanie dokonało przy lotnisku w Kabulu samobójczego ataku bombowego, zabijając około 200 osób, w tym 13 amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej.

 

W sobotę dwóch talibów i troje cywilów zginęło w mieście Dżalalabad w zamachu, do którego również przyznało się IS-Ch. Z kolei w piątek talibowie zaatakowali kryjówki tego ugrupowania na północy Kabulu, zabijając i zatrzymując nieokreśloną liczbę bojowników. Rywalizacja i walki między obiema grupami stale eskalują - podkreślają agencje.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie