MZ. Andrusiewicz: najmniej szczepień i najwięcej zakażeń na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu

Polska
MZ. Andrusiewicz: najmniej szczepień i najwięcej zakażeń na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu
Polsat News
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Najmniej szczepień mamy na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu – mówił w czwartek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył jednocześnie, że właśnie w tych regionach Polski w ostatnich dniach i tygodniach obserwujemy największy wzrost zakażeń.

- Wystarczy porównać obecny tydzień do tygodnia poprzedniego, na Podlasiu mamy wzrost rzędu 110 proc. zakażeń, na Lubelszczyźnie mamy wzrost rzędu 80 proc. zakażeń – poinformował.

 

ZOBACZ: Nowe dane o koronawirusie. Rzecznik MZ: Dzisiaj mamy ponad 2 tysiące nowych zakażeń

 

- W skali kraju zajętość łóżek jest na poziomie 29, 5 proc. Na Lubelszczyźnie jest to 57 proc. Drugie jest w tej chwili niestety woj. podlaskie – to jest 47 proc. zajętych łóżek. Trzecie jest woj. podkarpackie – w granicach 40 proc. zajętych łóżek – poinformował.

"Sytuacja nie stabilizuje się"

- Sytuacja w tych trzech województwach nie stabilizuje się, a wręcz się zaognia – podkreślił. - Na pewno podstawowym powodem, dla którego sytuacja w tych trzech województwach nabiera takiego rozpędu pod kątem czwartej fali, jest brak szczepień – dodał.

 

Jednak, jak zastrzegł, należy brać pod uwagę także i to, że chociażby Lubelszczyzna przeszła przez trzecią falę w sposób dosyć łagodny. - A więc ta odporność nie została nabyta zarówno poprzez szczepienie jak i przez przechorowanie – wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Andrusiewicz: mamy 162 przypadki wariantu Delta, w tym kilkanaście przypadków wariantu Delta Plus

 

Wyraził jednocześnie nadzieję, że w najbliższych dniach szczepienia zintensyfikują się, chociażby pod wpływem obserwacji tego, co dzieje się w szpitalach na łóżkach covidowych.

 

- Nic nie jest w stanie nas chyba bardziej skłonić do szczepienia niż to, co obserwujemy w polskich szpitalach – zaznaczył.

 

Dodał, że 99 proc. pacjentów pod respiratorami stanowią osoby niezaszczepione.

 

W czwartek na stronach rządowych podano, że liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 37 mln 739 tys. 171. W pełni zaszczepione są 19 mln 559 tys. 022 osoby.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania potwierdziły 2007 nowych zakażenia koronawirusem, zmarło 29 osób z COVID-19.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie