Andrusiewicz: mamy 162 przypadki wariantu Delta, w tym kilkanaście przypadków wariantu Delta Plus

Polska
Andrusiewicz: mamy 162 przypadki wariantu Delta, w tym kilkanaście przypadków wariantu Delta Plus
Polsat News

- Mamy 162 zaraportowane przypadki zakażeń wariantem koronawirusa Delta, w tym kilkanaście przypadków Delta plus - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Najwięcej zakażeń odnotowuje się wśród osób młodych i niezaszczepionych.

- Cały czas podkreślamy, że to jest moment przesilenia, w którym niewykluczone, że trend się zmieni i liczba zakażeń może pójść w górę - stwierdził Wojciech Andrusiewicz. 

 

Według danych MZ wariant Delta odpowiada w tej chwili za około 30-40 proc. zakażeń w Polsce. 

 

Jak przyznał Andrusiewicz najwięcej zakażeń pojawia się w grupie wiekowej 21-30 lat oraz wśród osób około 40 roku życia. 

 

- Szczepienia muszą przybrać na sile. Zakaża się coraz więcej osób młodych. W ostatnich siedmiu dniach blisko 50 procent to są osoby do 40 roku życia - powiedział rzecznik. 

Najmniej szczepień na wschodzie

8,5 tys. osób zachorowało po upływie 14 dni od przyjęcia szczepionki. - Jesteśmy poniżej jednego procenta zakażeń wśród osób w pełni zaszczepionych - podkreślił Andrusiewicz. 

 

Najmniej szczepień wykonywanych jest w województwie podlaskim i podkarpackim. O czynnikach, które wpływają na wolne tempo szczepień na wschodzie Polski pisaliśmy TUTAJ.

 

- W tej chwili, licząc od początku czerwca, liczba niestawiennictwa się na drugą dawkę jest w granicach 52-53 tys. osób. Niestety część osób zdaje się wypierać ze swojej świadomości fakt, że dalej mamy pandemię - powiedział rzecznik. 

 

WIDEO: Konferencja rzecznika Ministerstwa Zdrowia

Szczepienia najmłodszych

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia został zapytany o to, kiedy możliwe będzie szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia. Odparł, że koncern Pfizer/BioNTech ma we wrześniu przedstawić wyniki badań w tej sprawie. - Następnie konieczna będzie rekomendacja Europejskiej Agencji leków - wyjaśniał. 

 

- Liczymy, że do końca września uda nam się wdrożyć szczepienia dzieci grupy wiekowej 5-12 lat, a do końca roku dodatkowo drożyć program szczepień dzieci od szóstego miesiąca życia do piątego roku. To jest niezwykle istotne pod kątem roku szkolnego i powrotu dzieci do szkół - podkreślił. 

 

ZOBACZ: Nowe restrykcje w krajach europejskich. W niektórych lokale gastronomiczne tylko dla zaszczepionych

 

Andrusiewicz został zapytany, czy dzieci będą od września uczyć się w systemie hybrydowym. - Jeżeli nie będziemy się szczepić to realne jest każde rozwiązanie - odpowiedział. 

 

 

dsk / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie