La Palma. Lotnisko znów zamknięte. Wypływająca lawa powiększa terytorium wyspy

Świat
La Palma. Lotnisko znów zamknięte. Wypływająca lawa powiększa terytorium wyspy
PAP/EPA/MIGUEL CALERO
Wulkan Cumbre Vieja wybuchł 19 września

Dym i popiół wydobywający się z wulkanu Cumre Vieja spowodował ponowne zamknięcie lotniska na wyspie La Palma. "Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem" - przekazał operator portu lotniczego.

Służby poinformowały o ponownym zamknięciu lotniska w czwartek. Jej kierownictwo wyjaśniło, że “nagromadzenie wulkanicznego popiołu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego” na La Palmie.

 

"Lotnisko La Palma nie działa z powodu zbyt dużego nagromadzenia popiołu wulkanicznego. Stosowane są ustalone protokoły. Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem" - przekazał operator lotniska.

 

 

Wulkan Cumbre Vieja wybuchł 19 września. Erupcja, ze zmienną intensywnością trwa do dziś. 

 

W czwartek także obsługujące połączenia z tą kanaryjską wyspą linie lotnicze Binter i Canarifly ogłosiły, że do końca dnia odwołują wszystkie rejsy na La Palmę.

 

Władze Wysp Kanaryjskich ujawniły, że rozpoczynają przygotowania do budowy na La Palmie domów z prefabrykatów. Zakwaterowanie w nich miałaby znaleźć część osób, które po erupcji Cumbre Vieja została zmuszona do ewakuacji. W sumie swoje miejsca zamieszkania zostawiło blisko 6000 mieszkańców wyspy.

"Faza największej erupcji"

Pod koniec września lawa dotarła do Oceanu Atlantyckiego. Wpadająca do wody lawa twardnieje tworząc ląd, zwiększając tym samym terytorium wyspy. Wulkan rozszerzył wyspę w tym momencie już o 30 hektarów.

 

ZOBACZ: Hiszpania. La Palma. Lawa zniszczyła kościół, zakaz opuszczania domów na zachodzie wyspy

 

Płynąca lawa zniszczyła prawie 1000 budynków oraz doprowadziła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, czyli co 14. mieszkańca wyspy. 

 

Zdaniem ekspertów erupcja może trwać od paru tygodni do kilku miesięcy. Wulkan wyrzuca popiół i dym na 800 metrów do góry i jest obecnie w "fazie największej erupcji". 

Pomoc finansowa

Hiszpański portal "20 Minutos" potwierdził, że uruchomione zbiórki dla poszkodowanych przez wybuch wulkanu pozwoliły zebrać do środy na całym świecie z darowizn kwotę ponad 7 mln euro.

 

We wtorek rząd Hiszpanii zatwierdził pomoc finansową dla La Palmy o wartości ponad 213 mln euro. Tydzień wcześniej gabinet Pedro Sancheza skierował na wsparcie dla mieszkańców tej wyspy 10,5 mln euro.

 

laf/zma/aml/Reuters/AP/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie