Marcin Przydacz: na Białorusi nadal lądują samoloty z imigrantami

Polska
Marcin Przydacz: na Białorusi nadal lądują samoloty z imigrantami
Polsat News
Marcin Przydacz, wiceszef MSZ

- Celem Alaksandra Łukaszenki jest wywołanie wewnętrznego kryzysu w krajach UE i podzielenie nas - powiedział w "Graffiti" Marcin Przydacz. Wiceszef MSZ dodał, że na Białorusi nadal lądują samoloty z imigrantami.

Marcin Przydacz ocenił, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest bardzo napięta. Jak stwierdził "Alaksandr Łukaszenka chce destabilizować UE i Polskę". 

 

- Dopóki ten temat będzie wzbudzał sensację w kraju, tak długo Łukaszenka będzie ściągał imigrantów, by próbować ich "przepchnąć" na granicę UE - powiedział w rozmowie z Marcinem Fijołkiem Marcin Przydacz.

 

Jak dodał wiceszef MSZ, "mamy informację o kilku tysiącach osób znajdujących się na Białorusi, które ściągnął Łukaszenka do swojego kraju".

 

ZOBACZ: Białoruś. Wiceszef MSW: pod pozorem zawracania migrantów trafiają do nas terroryści


- Trudno jest przewidzieć jak ta sytuacja się rozwinie. Według naszych informacji na Białorusi nadal lądują samoloty z imigrantami - dodał. 

Przydacz: prowadzimy kampanię informacyjną

Wiceszef MSZ przekazał, że polskie placówki dyplomatyczne otrzymały polecenie, by za pomocą mediów społecznościowych oraz mediów zagranicznych informować, ze Polska granica jest niedostępna.

 

- Równolegle do działań informacyjnych, nasi dyplomaci otrzymali zadanie, by rozmawiali bezpośrednio z rządami krajów, z których przybywają imigranci, by również one włączyły się w kampanię informacyjną - powiedział wiceszef MSZ.

 

- Ważne, jest by państwa, z których pochodzą migranci, informowały obywateli chcących wyemigrować, że mogą paść ofiarą oszustwa ze strony Alaksandra Łukszenki - dodał Przydacz.

 

WIDEO: Marcin Przydacz w programie "Graffiti"

 

Relacje z UE

W programie zapytano o ocenę polskich działań na granicy polsko-białoruskiej przez instytucje unijne.

 

- Dyrektor Frontexu Fabbrice Leggeri przyznał, że jest pod wrażeniem działań polskiej Straży Granicznej - stwierdził Marcin Przydacz.

 

- Również pozytywnie nasze działania ocenia Olivier Onidi, zastępcą dyrektora generalnej Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej, który wciąż wizytuje Polskę - informował wiceminister.

 

Jak dodał Marcin Przydacz, "Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z trudności sytuacji na granicy oraz, że chce wspierać polski rząd".

Dziennikarze na granicy

Wiceszef MSZ zapytany o to czemu nie wpuszcza się dziennikarzy na teren objęty stanem wyjątkowym, przekazał, że "decyzja ta nie leży w gestii Ministerstwa Spraw Zagranicznych".

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy przy granicy. Prezydent podpisał rozporządzenie

 

Marcin Przydacz, tłumaczył jednak z czego może wynikać zakaz wstępu dla dziennikarzy na teren stanu wyjątkowego. 

 

- Sytuacja na granicy jest bardzo napięta. Dochodzi do różnych prowokacji ze strony białoruskiej, jak strzały w powietrze. Nasze służby muszą skupić się na ochronie granic, a osoby postronne mogłyby tylko odciągać uwagę - wyjaśniał Marcin Przydacz.

Sprawa Turowa

- Jako strona polska wykazaliśmy się dużą elastycznością i chęcią zamknięcia tej sprawy z pozytywnym skutkiem dla obu państw - stwierdził wiceszef MSZ.

ZOBACZ: Spór o kopalnię Turów. Polska i Czechy bez porozumienia. "Oferta nie została przyjęta"

 

Jak dodał Polscy negocjatorzy byli w Pradze siedemnaście razy, starając się dopasować naszą ofertę do strony czeskiej.

 

- Dalsze negocjacje nie mają sensu, jeśli druga strona nie jest zainteresowana sfinalizowaniem porozumienia - stwierdził Marcin Przydacz.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

wys/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie