Rozpoczeło się napełnianie gazem Nord Stream 2

Świat
Rozpoczeło się napełnianie gazem Nord Stream 2
Nord Stream 2 / Igor Kuznetsov
Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Wstępne napełnienie jest konieczne przed rozpoczęciem właściwego transportu gazu. Eksperci spodziewają się, że gaz mógłby być dostarczany nowym rurociągiem jeszcze w tym miesiącu. Gazprom planuje do końca roku przepompować 5,6 mld metrów sześciennych gazu.

Jak poinformowała niemiecka Federalna Agencja Sieci Przesyłowych, procedura certyfikacji NS2 jest w toku. Celem jest uznanie Nord Stream 2 AG za niezależnego operatora systemu przesyłowego zgodnie z dyrektywą UE. Jeśli spółka rozpocznie przesyłanie gazu przed zakończeniem tej procedury, urząd w Bonn może wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie wykroczenia i nałożyć kary. Władze mają czas na podjęcie decyzji do początku stycznia.

 

Gazociąg został ukończony we wrześniu. Media podawały wtedy 1 października jako możliwą datę rozpoczęcia dostaw, jednak szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller zaprzeczył wówczas tym doniesieniom.

 

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w połowie września, że w sprawie Nord Stream 2 trwa proces uzyskiwania niezbędnych zezwoleń od regulatora niemieckiego, a zezwolenia mogą być uzyskane na początku 2022 roku - wyjaśnił minister.

 

Sprzeciw USA, które nałożyły sankcje na gazociąg, opóźnił jego budowę, która powinna była zostać zakończona do końca 2019 roku.

 

ZOBACZ: Polska chce by KE zajęła się cenami gazu w Gazpromie. "Dramatyczny wzrost"

 

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

 

mad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie