Szef MSWiA Mariusz Kamiński do posła Sterczewskiego: Ty nieodpowiedzialny, niemądry człowieku

Polska
Szef MSWiA Mariusz Kamiński do posła Sterczewskiego: Ty nieodpowiedzialny, niemądry człowieku
Polsat News
Poseł Sterczewski wyszedł na mównicę sejmową z publikowanym w internecie zdjęciem dziewczynki z pluszową zabawką.

Przez takich ludzi jak pan Łukaszenka tryumfuje i telewizja białoruska i rosyjska pokazuje pana wyczyny dla swoich celów propagandowych i politycznych. Ty nieodpowiedzialny, niemądry człowieku - tak szef MSWiA Mariusz Kamiński zwrócił się w czwartek w Sejmie do posła KO Franciszka Sterczewskiego.

Szef MSWiA mówił w debacie nad wnioskiem prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią o obozowisku migrantów w Usnarzu.

 

ZOBACZ: Semeniuk: Sterczewski i Jachira powinni jechać do Turowa zamiast do Usnarza

 

- W pierwszej połowie sierpnia na wysokości miejscowości Usnarz Górny pojawiła się około 90 nielegalnych migrantów. Kiedy zobaczyli, że są funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej, większość z nich wycofała się i zapewne nie byłoby żadnego problemu z Usnarzem, gdyby nie działania niektórych nieodpowiedzialnych polityków, posłów, którzy urządzali tam happeningi - powiedział Kamiński.

 

- W tych dniach, kiedy wy udawaliście, że niesiecie pomoc, gdzie udawaliście, że nie wiecie, że oni są po drugiej stronie granicy, gdzie nielegalni migranci usiłowali złamać prawo, pan, panie pośle zachowywał się człowiek niemądry, nieodpowiedzialny, urządzał sobie pan tam polityczne happeningi - mówił Kamiński do posła Koalicji Obywatelskiej Franciszka Sterczewskiego.

"Posłuchaj mnie niemądry człowieku, nie przekrzykuj"

- Wie pan, co pan sprowokował? Z grupy 90 uchodźców nagle powstała grupa 30 uchodźców. Wiemy już, co to są za ludzie - kontynuował minister, co zostało przerwane okrzykami z sali. Wówczas szef MSWiA zwrócił się po raz kolejny do Sterczewskiego mówiąc: "Posłuchaj mnie niemądry człowieku, co mam do powiedzenia, nie przekrzykuj. Po raz pierwszy może posłuchaj jakiejś informacji, bo jest to informacja istotna".

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Franciszek Sterczewski odnalazł uchodźców. "Napoiliśmy, nakarmiliśmy ich"

 

- Informuje wysoką izbę i opinię publiczną: 20-24 września na terenie Białorusi była delegacja UNHCR (agenda ONZ ds. uchodźców), byli delegaci z Genewy i z Budapesztu - mówił Kamiński.

 

- Spotkali się z przedstawicielami władz białoruskich w sprawie tego obozu w Usnarzu. Rozmawiali z MSZ, rozmawiali ze Strażą Graniczną, rozmawiali z białoruskim Czerwonym Krzyżem, a na koniec rozmawiali z naszymi dyplomatami z ambasady w Mińsku. Otóż przekazali nam taką informację: cała trzydziestka, która tam koczuje w dużej dyscyplinie i w dużej fraternizacji ze służbami białoruskimi. Cała trzydziestka - są to obywatele Afganistanu, którzy od kilku lat przebywają legalnie w Rosji, większość z nich mieszkała w ostatnich latach w okolicach Uralu - tam pracowali, tam żyli. Nagle dokonano selekcji tej grupy międzynarodowej, zostało trzydziestu Afgańczyków z Rosji - mówił szef MSWiA.

"To są nielegalni migranci"

Dodał, że "przedstawiciele UNHCR apelowali do władz białoruskich, żeby wycofali tych ludzi z polsko-białoruskiej granicy, żeby tym ludziom zapewniono w innym miejscu warunki pobytu".

 

- Przedstawiciele UNHCR spotkali się z przedstawicielami naszej ambasady w Mińsku, przedstawili im swoją opinię, że nie są to uchodźcy w rozumieniu Konwencji Genewskiej. Są to nielegalni migranci, którzy żyli legalnie i bezpiecznie w Rosji przez ileś lat - dodał.

 

- Taka jest prawda o tym i to przez takich ludzi jak pan, Łukaszenka tryumfuje i telewizja białoruska i rosyjska pokazuje pana wyczyny dla swoich celów propagandowych i politycznych. Ty nieodpowiedzialny, niemądry człowieku - zwrócił się ponownie do Sterczewskiego Kamiński.

Wszedł na mównicę z zabawką

Poseł Sterczewski pod koniec sierpnia próbował przedrzeć się przez kordon Straży Granicznej, by dostarczyć koczującym po białoruskiej stronie granicy z Polską migrantom torbę z kocami i lekami.

 

W dalszej części debaty poseł Sterczewski wyszedł na mównicę sejmową z publikowanym w internecie zdjęciem dziewczynki pluszową zabawką.

 

WIDEO: burzliwa debata w Sejmie ws. stanu wyjątkowego 

- Gdzie jest pan prezydent, gdzie jest premier, gdzie jest pan wicepremier ds. bezpieczeństwa? Gdzie są dzieci z Michałowa? Pan minister powinien ich szukać po lasach tak, jak i resztek honoru, który stracił. To jest hańba dla tego państwa. Wasze okrzyki was tylko kompromitują. Łukaszenka was wykorzystuje. Szanowni państwo, opamiętajcie się. Działajmy zgodnie z prawem, ratujmy tych ludzi - powiedział.

"Mierzą do naszych żołnierzy"

Podczas wystąpienia w Sejmie szef MSWiA mówił też, że na granicy "niemal codziennie dochodzi do prowokacji z udziałem służb mundurowych białoruskich". - Dochodzi do sytuacji, że żołnierz w mundurze białoruskim mierzy do naszego żołnierza z długiej broni, przeładowuje tę broń, naciska spust w kierunku naszego żołnierza, to jest tzw. pusty strzał - mówił Kamiński podkreślając, że jest to prowokowanie do tego, żeby padł pierwszy strzał i to strzał ze strony Polski.

 

Kamiński mówił także o oddawaniu prowokacyjnych strzałów w powietrze na widok polskich patroli. - To są rzeczy niedopuszczalne. To jest prowokowanie sytuacji niezwykle groźnych - podkreślał.

 

Posłowie podczas wystąpienia ministra skandowali: "Gdzie są dzieci? Gdzie są dzieci?", co prowadzący debatę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skomentował słowami: "Frakcja Łukaszenki coraz głośniej hałasuje".

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie