Hiszpania. Wulkan Cumbre Vieja nasilił wydzielanie lawy. Na oceanie powstał półwysep magmy

Świat
Hiszpania. Wulkan Cumbre Vieja nasilił wydzielanie lawy. Na oceanie powstał półwysep magmy
PAP/EPA/IGNspain HANDOUT

Wulkan Cumbre Vieja nasilił podczas ostatniej doby wydzielanie lawy wskutek pojawienia się jej nowego źródła. Kierująca się w stronę Atlantyku wulkaniczna magma w piątek zajmuje już łącznie około 17 hektarów, na których wcześniej był ocean.

Szacuje się, że tylko pomiędzy czwartkowym popołudniem a piątkowym porankiem obszar zajęty przez wulkaniczną magmę w wodach oceanicznych powiększył się o około 10 hektarów.

 

Rzeka lawy z Cumbre ViejaPAP/EPA/MIGUEL CALERO
Rzeka lawy z Cumbre Vieja

 

Według władz wyspy La Palma wydostająca się z wulkanu lawa wypływa z większą intensywnością niż z dotychczasowych otworów w Cumbre Vieja. W dalszym ciągu kieruje się w stronę Atlantyku.

 

Rzeka lawy po dotarciu do wodyReuters
Rzeka lawy po dotarciu do wody

Ostrzeżenie przed dwutlenkiem siarki

Obrona cywilna wydała w piątek rano alert do mieszkańców południowo-zachodniej części La Palmy, przestrzegając przed nasileniem się obecności szkodliwego dla zdrowia dwutlenku siarki w powietrzu wskutek kontaktu lawy z wodą oceaniczną.

 

 

Z informacji Hiszpańskiego Instytutu Oceanografii wynika, że wraz z przedostaniem się lawy do wód Atlantyku temperatura oceanu u brzegów La Palmy podniosła się w ostatnich godzinach o 3 stopnie Celsjusza.

 

Rzeka lawy Reuters
Magma na wyspie

 

ZOBACZ: Dron przeleciał nad wulkanem na Wyspach Kanaryjskich. Zobacz spektakularne ujęcia

 

Władze kanaryjskiej wyspy kontynuują szacowanie strat spowodowanych przez wulkan. W wyniku erupcji zniszczonych zostało już ponad 1000 budynków. Wskazują też na liczne szkody, jakie ponieśli przedsiębiorcy, głównie plantatorzy bananów.

 

Rzeka lawy po dotarciu do wodyReuters
Rzeka lawy po dotarciu do wody

W piątek rano rząd Wysp Kanaryjskich ogłosił, że wprowadzi program redukcji podatków dla rezydentów La Palmy i podmiotów, które ucierpiały w rezultacie erupcji Cumbre Vieja. Będzie on obowiązywał do 2026 r.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie