Ekwardor. Krwawe rozruchy w więzieniu. Ponad 100 zabitych, dziesiątki rannych

Świat
Ekwardor. Krwawe rozruchy w więzieniu. Ponad 100 zabitych, dziesiątki rannych
Reuters
We wtorek po pięciu godzinach policja i wojsko odzyskały kontrolę nad więzieniem.

Liczba ofiar śmiertelnych w walce gangów w zakładzie karnym w nadmorskim mieście Guayaquil wzrosła do ponad 100 - podała w środę służba więzienna Ekwadoru.

Krajowe biuro więziennictwa poinformowało w środę w tweecie, że "w chwili obecnej potwierdzono ponad 100 zabitych i 52 rannych" we wtorkowym starciu w więzieniu w Guayas.

 

ZOBACZ: Ekwador. Krwawe rozruchy w więzieniu w prowincji Guayas. 24 zabitych

 

Wcześniej potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych wynosiła 30, ale regionalny komendant policji Fausto Buenano powiedział, że ciała znalezione w kanalizacji więzienia są nadal identyfikowane.

 

Komendant policji Fabian Bustos powiedział, że we wtorek po pięciu godzinach policja i wojsko odzyskały kontrolę nad więzieniem.

Otoczone więzienie

Więzienie jest otoczone przez żołnierzy i pojazdy opancerzone.

 

ZOBACZ: Indonezja. Dwóch cudzoziemców wśród ofiar pożaru w więzieniu, ich liczba wzrosła do 41

 

Przed nim stoją karetki pogotowia i gromadzą się krewni więźniów oczekujący na wieści o bliskich,którzy są w środku.

 

Pułkownik Mario Pazmino, były dyrektor ekwadorskiego wywiadu wojskowego, powiedział AP, że krwawe walki pokazują, że "transnarodowa przestępczość zorganizowana przeniknęła strukturę" ekwadorskiego systemu więziennego, dodając, że meksykańskie kartele Sinaloa i Jalisco New Generation działają za pośrednictwem lokalnych gangów.

To nie pierwsze rozruchy

W ekwadorskich więzieniach przebywa ok. 39 tys. więźniów. W lutym i w lipcu w kilku więzieniach doszło do rozruchów.

 

Podczas lutowych zamieszek w więzieniach w miejscowościach Guayaquil, Cuenca i Latacunga, w których przetrzymywanych jest 70 proc. z całej liczby osadzonych, zginęło 79 osób.

 

Podczas zajść w lipcu życie straciło 21 osób.

Zmiany w więziennictwie

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso obiecał w sierpniu, że władze przeznaczą więcej funduszy na poprawę sytuacji w więziennictwie.

 

Zgodnie z przedstawionym przez niego planem w zakładach karnych miały powstać nowe dziedzińce spacerowe, ulepszony miał być też system bezpieczeństwa i nadzoru.

 

Zmiany w ekwadorskim więziennictwie wprowadzane są jednak zbyt wolno, by możliwe było choćby częściowe rozładowanie przepełnionych cel - pisze Reuters.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie