Stan wyjątkowy. Nie będzie rekompensat dla kolejnych przedsiębiorców. Sejm odrzucił poprawki

Polska
Stan wyjątkowy. Nie będzie rekompensat dla kolejnych przedsiębiorców. Sejm odrzucił poprawki
Zdjęcie ilustracyjne. Polsat News
Decyzję o przyznaniu wsparcia podejmuje wojewoda

Sejm nie poparł poprawek Senatu, które gwarantowały rozszerzenie grupy uprawnionych do wsparcia finansowego, po wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Posłowie nie zgodzili się również na podwyższenie rekompensat dla przedsiębiorców.

Podczas środowego głosowania Sejm poparł część poprawek, jakie wcześniej zgłosił Senat do ustawy o rekompensacie dla podmiotów świadczących usługi albo prowadzących działalność gospodarczą w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021.

 

Zmiany zaakceptowane przez niższą izbę parlamentu miały głównie charakter precyzujący. Jedna z poprawek, która zdobyła większość, przewiduje, że nie będzie się pobierało opłat od pozwu o rekompensatę wniesionego przez wnioskodawcę.

 

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Sklepikarze bez wsparcia

Sejm nie zgodził się z Senatem, by rozszerzyć grupę beneficjentów uprawnionych do wsparcia finansowego w związku w wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Wyższa izba parlamentu chciała, aby pomocą byli też objęci m.in. przedsiębiorcy prowadzący sklepy spożywcze i pamiątkarskie, prowadzący przewóz turystów czy prowadzący działalność gospodarczą związaną z kulturą i rekreacją.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy. Sondaż: ponad 70 proc. Polaków nie chce wpuszczać uchodźców z granicy do kraju

 

Większości w Sejmie nie zdobyła też senacka poprawka, która przewidywała podniesienie progu wysokości rekompensaty z 65 do 80 proc. przychodu.

 

Ustawa o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego zakłada, że rekompensaty będą przysługiwać przedsiębiorcom i rolnikom świadczącym usługi hotelarskie, pilotom wycieczek, przewodnikom turystyki, firmom gastronomicznym na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Rekompensata ma być ustalana za okres 30 dni trwania stanu wyjątkowego w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu podmiotu ze świadczonych przez niego usług albo prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Decyzję podejmie wojewoda

Zgodnie z ustawą, aby dostać rekompensatę, uprawniony podmiot musi wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściwego wojewody. Mają się w nim znaleźć dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie ze wskazanego okresu. Decyzję ws. rekompensaty wojewoda ma wydawać niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Decyzja wojewody jest ostateczna i prawomocna.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy. 65 proc. rekompensaty dla hotelarzy i restauratorów

 

Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

 

Stan wyjątkowy został wprowadzony 2 września na 30 dni mocą rozporządzenia prezydenta RP w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy. Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części województw podlaskiego i lubelskiego

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie