Akcja CBŚP. Wystawiali fałszywe faktury. Oszukali państwo na 160 mln zł.

Polska
Akcja CBŚP. Wystawiali fałszywe faktury. Oszukali państwo na 160 mln zł.
policja.gov.pl
Funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie warte blisko 800 tys. zł.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali podejrzanych o działalność w grupie przestępczej, która wyłudzała VAT i dokonywała przestępstw skarbowych. Straty Skarbu Państwa wynoszą 160 mln zł. Podczas ostatniej akcji zatrzymanych zostało 14 osób.

Śledztwo w sprawie oszustw podatkowych na ogromną skalę prowadzone jest przez CBŚP i KAS od 2019 roku. Jak informują służby działalność grupy przestępczej opierała się na tzw. "karuzeli podatkowej". Przestępcy działali w kilku podgrupach. Każda z nich była zarządzana przez inną osobę i prowadziła inną działalność. W sprawie podejrzanych jest 130 osób. 

 

Podczas ostatniej akcji na terenie województwa śląskiego i małopolskiego zatrzymanych zostało 14 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT przy obrocie polimerami. 

Zabezpieczono majątek 

"W działaniach wzięło udział blisko 100 funkcjonariuszy CBŚP i KAS, którzy zatrzymali 14 osób (5 kobiety i 9 mężczyzn) i przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych, siedziby spółek i biur rachunkowych, zabezpieczając telefony komórkowe, sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych oraz ogromną ilość dokumentacji. Dodatkowo u jednego z podejrzanych policjanci znaleźli i przejęli amfetaminę oraz 2 jednostki broni z amunicją i tłumik" - informuje CBŚP. 

Funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie warte blisko 800 tys. zł. w tym luksusowy samochód. Ponadto zablokowano ponad 80 kont bankowych, które były wykorzystywane w przestępstwie. 

 

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT, czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT.

dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie