CBŚP zatrzymało 11 osób. Mieli wyłudzać unijne dotacje poprzez fikcyjny podział gruntów

Polska
CBŚP zatrzymało 11 osób. Mieli wyłudzać unijne dotacje poprzez fikcyjny podział gruntów
cbsp.policja.pl
Kolejne zatrzymania nie są wykluczone

Służby zatrzymały 11 osób podejrzanych o m.in. udział w grupie przestępczej, która miała wyłudzać dotacje z funduszy unijnych poprzez fikcyjny podział gruntów. Śledczy oszacowali szkody wyrządzone przez grupę na 2,3 mln zł. O działaniach poinformował w środę zespół prasowy CBŚP.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa występowali o dotacje z UE dla jednej ze spółek działających w branży zwierząt hodowlanych.

 

"Metoda działania grupy polegała na przedkładaniu nierzetelnych pisemnych oświadczeń dotyczących okoliczności, od których była uzależniona wypłata środków finansowych o określonej kwocie. Dzięki tak sporządzonej dokumentacji wprowadzano w błąd ARiMR, wykazując fikcyjny podział gruntów, stwarzając sztuczne warunki do uzyskania wyżej wymienionych środków. Umożliwiało to uniknięcie m.in. degresywnych stawek dopłat i uzyskanie nienależnych, wyższych kwot wsparcia finansowego m.in z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich" - wyjaśnili śledczy.

92 zarzuty

Jak poinformowało CBŚP, zatrzymani usłyszeli 92 zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, o co podejrzanych jest 10 osób. Dwóm z nich zarzucono kierowanie tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczą oszustwa i przedkładania dokumentów poświadczających nieprawdę w celu uzyskania dotacji. W tej sprawie zastosowano poręczenia majątkowe na ponad 380 tys. zł.

 

ZOBACZ: "Zbrodnia fakturowa" w Wólce Kosowskiej. CBŚP rozbiło grupę przestępczą

 

Zatrzymań dokonano w wyniku akcji przeprowadzonej w województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, dolnośląskim, małopolskim i mazowieckim. "Kilkudziesięciu policjantów olsztyńskiego CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy z zarządów w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu, a także żołnierzy Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Elbląga, zatrzymało 11 osób. Dziesięciu Polaków i jednego obywatela Niemiec, w wieku od 26 do 62 lat. Przeszukano także kilkanaście nieruchomości, w tym siedzibę spółki oraz mieszkania użytkowane przez osoby podejrzane, zabezpieczając dokumentację oraz sprzęt elektroniczny, a także pieniądze w różnych walutach" - informuje biuro.

Kolejne zatrzymania nie są wykluczone

Śledztwo dotyczące tej grupy prowadzone jest od 2020 r. przez policjantów z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Jak poinformowały służby, wszystko na to wskazuje, że grupa mogła działać w latach 2010-2019.

 

Z informacji CBŚP wynika, że śledczy analizują materiał dowodowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie