Prezydent po spotkaniu w BBN. "Przedłużenie stanu wyjątkowego będzie uzasadnione"

Polska
Prezydent po spotkaniu w BBN. "Przedłużenie stanu wyjątkowego będzie uzasadnione"
polsatnews.pl
Prezydent spotkał się z mediami po naradzie w sprawie kryzysu migracyjnego

- Trwa presja migracyjna, która jest generowana przez władze białoruskie. Miesiąc temu wprowadziliśmy stan wyjątkowy, żeby slużby mogły realizować swoje zadania bez przeszkód - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z szefami resortów i dowódcami odpowiedzialnymi za sytuację na granicy. - Wydaje się, że przedłużenie stanu wyjątkowego będzie uzasadnione - dodał.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek o godz. 17 spotkał się z szefami MON, MSWiA, kancelarii prezydenta, kancelarii premiera, BBN i Straży Granicznej w sprawie sytuacji bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej; po spotkaniu udzielił wypowiedzi mediom.

Prezydent Andrzej Duda: przedłużenie stanu wyjątkowego niezbędne

- Nasze służby wielokrotnie zdobywały dowody, ze służby białoruskie wspierają migrację - powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że "polityczne happeningi" utrudniały działania służb. - Rząd podjął decyzję, że występuje do mnie z wnioskiem, aby przedłużyć stan wyjątkowy o kolejne 60 dni. Aby ustalić, jaka jest sytuacja na granicy i rozstrzygnąć, jaka decyzja zostanie podjęta przeze mnie jako prezydenta Rzeczposposlitej, zaprosiłem do siebie na odprawę ministra Mariusza Kamińskiego wraz z komendantem głównym Straży Granicznej, ministra Mariusza Błaszczaka, któremu towarzyszył zastępca szefa Sztabu Generalnego - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: USA. Andrzej Duda w Fox News: Polacy są przywiązani do wolności

 

Jak wyjaśnił, zaproszeni goście przekazali, że przedłużenie stanu wyjątkowego jest "nie tylko zasadne, ale wręcz niezbędne". - Jak poinformował gen. Praga, dziś do godz. 17 miały miejsce 354 próby przekroczenia naszej granicy. To liczba rekordowa - dodał prezydent. - Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego będzie uzasadnione. Jeżeli będzie taka możliwość, to zawsze możemy ten stan wyjątkowy skrócić - dodał.

 

- Kiedy tylko ten wniosek zostanie do mnie skierowany, ja wystąpię zgodnie z zapisami konstytucji do Sejmu, aby wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni w związku z tym, o co wnioskuje rząd - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Stan wyjątkowy: niedługo upływa pierwszy okres

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni. Od 2 września 30-dniowy stan wyjątkowy obowiązuje w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

 

WIDEO: Przedłużenie stanu wyjątkowego. Andrzej Duda po spotkaniu w BBN

 

 

W poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. We wtorek rząd zajmował się tą kwestią na cotygodniowym posiedzeniu.

 

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że we wtorek rano odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego poświęcone kwestii przedłużenia stanu wyjątkowego. - Decyzja prezydenta zapadnie do piątku - powiedział.

Konferencja prasowa: "dowody na działalność pedofilską"

Na poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej sytuacji na granicy z Białorusią szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia odnotowano 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy, przy czym 8,2 tys. z tych prób skutecznie udaremniono w pasie granicznym. Pozostałe 1,2 tys. nielegalnych imigrantów trafiło do strzeżonych ośrodków.

 

ZOBACZ: Minister obrony talibów do żołnierzy: nigdy więcej selfie

 

Podczas konferencji zaprezentowano materiały, które - jak poinformowano - pochodzą z telefonów komórkowych zatrzymanych osób i wskazują na ich możliwą działalność terrorystyczną lub powiązania z organizacjami paramilitarnymi, a ponadto służby badające tożsamość i wiarygodność osób przebywających w ośrodkach strzeżonych zidentyfikowały dowody na działalność pedofilską oraz dowody zoofilii.

pdb/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie