Śląsk. KAS przejęła 1,9 mln nielegalnych papierosów zamiast bakalii

Polska
Śląsk. KAS przejęła 1,9 mln nielegalnych papierosów zamiast bakalii
slaskie.kas.gov.pl
Kontrola wykazała, że na paletach znajdowało się 540 nieoznaczonych kartonów, a w nich papierosy luzem - w sumie ponad 1,9 mln sztuk

Śląska Krajowa Administracja Skarbowa przejęła ponad 1,9 mln nielegalnych papierosów. Znajdowały się w ciężarówce, która - zgodnie z dokumentacją przewozową - miała transportować bakalie. Kierowca usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego.

Jak poinformowała w poniedziałek nadkom. Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, funkcjonariusze skontrolowali ciężarówkę na drodze krajowej nr 1. W przestrzeni ładunkowej auta znajdowało się dziewięć zafoliowanych palet. Kierowca utrzymywał, że nie wie co przewozi. Z dokumentów wynikało, że na paletach powinny być bakalie przeznaczone dla odbiorcy z południa Europy.

 

ZOBACZ: Śląskie. Gruzin uciekał przed Strażą Graniczną po dachu lotniska w Pyrzowicach

 

- Kontrola wykazała, że na paletach znajdowało się 540 nieoznaczonych kartonów, a w nich papierosy luzem - w sumie ponad 1,9 mln sztuk papierosów z oznaczeniem znanego producenta wyrobów tytoniowych - powiedziała Grażyna Kmiecik. Gdyby nielegalne papierosy trafiły do obrotu, Skarb Państwa straciłby blisko 2,3 mln zł, jakie powinien otrzymać z tytułu należnych podatków.

 

slaskie.kas.gov.pl

 

 

Kierowca ciężarówki został zatrzymany i usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego. Mężczyzna był już wcześniej notowany. Grozi mu kara do 5 lat więzienia, sąd może jednak zdecydować o tzw. nadzwyczajnym obostrzeniu kary, czyli jej podwyższeniu - z racji ponownego popełnienia przez podejrzanego podobnego przestępstwa.

 

 

Postępowanie karne skarbowe w tej sprawie poprowadzi śląska Krajowa Administracja Skarbowa pod nadzorem prokuratora. - Sprawa jest rozwojowa. Postępowanie pozwoli ustalić rozmiar i organizatorów nielegalnego procederu - podała nadkom. Kmiecik.

 

slaskie.kas.gov.pl

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie