Ratownicy alarmują: nie otrzymaliśmy skierowań na trzecią dawkę szczepionki. MZ odpowiada

Polska
Ratownicy alarmują: nie otrzymaliśmy skierowań na trzecią dawkę szczepionki. MZ odpowiada
Pixabay/DoroT Schenk
Zdjęcie ilustracyjne

Ratownicy medyczni w piśmie do resortu zdrowia zwracają uwagę, że nadal nie otrzymali skierowań na trzecią dawkę szczepień przeciwko COVID-19. - Odebrano nam możliwość szybkiej i prostej ścieżki do otrzymania trzeciej dawki szczepionki - mówi Interii Jan Stachurski, wicedyrektor fundacji Wsparcia Ratownictwa RK. Ministerstwo zapewnia, że e-skierowania są właśnie generowane.

Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK w piśmie do resortu zdrowia wyraża zaniepokojenie, że ratownicy medyczni nadal nie otrzymali skierowań na trzecią dawkę szczepień przeciwko COVID-19. "Inne zawody medyczne, na przykład lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci otrzymali automatyczne skierowania na szczepienie, a ratownicy medyczni zostali pominięci" - czytamy w piśmie fundacji.

 

 

Również na profilu twitterowym Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia zwrócono uwagę, że ministerstwo nie wystawiło skierowań na trzecią dawkę szczepień przeciw COVID-19 ratownikom medycznym, salowym, technikom i wielu innym zawodom pracującym w ochronie zdrowia. "To jasno pokazuje, w jakim poważaniu ma nas ministerstwo i jak bardzo nie rozumie systemu, w którym pracujemy" - ocenili protestujący.

Skierowanie "z automatu"

- Odebrano nam możliwość szybkiej i prostej ścieżki do otrzymania trzeciej dawki szczepionki - mówi Interii Jan Stachurski, wicedyrektor fundacji.

 

Stachurski dodaje: - Nie chodzi o to, że ratownik medyczny nie może się doszczepić, a o to, że nie ma wystawionego skierowania "z automatu" tak, jak pozostały personel medyczny.

 

ZOBACZ: Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ma koronawirusa, trafił do szpitala

 

- Ratownik medyczny, jeśli jest w tej grupie poniżej 50. roku życia i minął u niego okres 6 miesięcy od drugiej dawki szczepionki, musi iść do lekarza i otrzymać od niego skierowanie. Nie możemy zarejestrować się samemu czy poprzez infolinię. Odebrano nam możliwość szybkiej i prostej ścieżki do otrzymania trzeciej dawki szczepionki. Dołożono natomiast ten dodatkowy element, czyli wystawienie skierowania przez lekarza. Pod warunkiem, że lekarz nam uwierzy, że jesteśmy ratownikami medycznymi, bo i tu mogą pojawić się problemy - ocenia Jan Stachurski.


Więcej na ten temat przeczytasz na stronach Interii.

 

W odpowiedzi na wpis Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że do wtorku e-skierowania zostaną wystawione.

 

"E-skierowania dla ratowników medycznych są właśnie generowane i do jutrzejszego poranka wszystkie powinny być widoczne na Internetowych Kontach Pacjenta" - poinformował resort. "Macie Państwo numery telefonów do #MZ, prosimy dzwonić" - dodało ministerstwo.

Dawka przypominająca

Resort zdrowia w piątek rozpoczął wystawianie skierowań do e-rejestracji na szczepienia trzecią dawką przypominającą dla wszystkich osób powyżej 50 lat oraz dla mających bezpośredni kontakt z pacjentem pracowników ochrony zdrowia.

 

Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej sześciu miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

 

ZOBACZ: "U nas są głównie niezaszczepieni 30 i 40-latkowie". Ordynator oddziału zakaźnego w Warszawie

 

Schematy szczepienia i odstęp podania dawki dodatkowej osobom z poważnymi zaburzeniami odporności zostały podane w komunikacie 1 września 2021 r. - od tego dnia trwa rejestracja tej grupy pacjentów. Jak poinformowano w komunikacie, rejestracji na trzecią dawkę można dokonać w aplikacji gabinet.gov.pl. Trzeba wprowadzić dane dotyczące szczepienia i wpisać wartość "3" jako numer podawanej dawki oraz liczbę dawek (3/3).

an/PAP/Interia Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie