13 nowych pojazdów obserwacyjnych na polskich granicach

Moto
13 nowych pojazdów obserwacyjnych na polskich granicach
Straż Graniczna
Łączna wartości 13 pojazdów to ponad 22 mln zł

- Od dziś naszych granic strzeże 13 kolejnych nowych pojazdów obserwacyjnych straży granicznej - poinformował szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Wszystkie mają wzmocnić granicę zewnętrzną, jednak obecnie przede wszystkim ochronę granicy polsko-białoruskiej.

"Od dziś naszych granic strzeże 13 kolejnych nowych pojazdów obserwacyjnych @Straz_Graniczna. PJN-y trafiły do Nadburzańskiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG dzięki środkom z programu modernizacji służb mundurowych" - napisał w czwartek na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

 

ZOBACZ: Sondaż. Niemal połowa Polaków przeciwna przyjmowaniu uchodźców z krajów objętych konfliktami

 

Jak informowała wcześniej straż graniczna w pojazdach obserwacyjnych stworzonych na bazie toyoty hilux po raz pierwszy zamontowane zostały systemy optoelektroniczne, takie same jak są na wieżach obserwacyjnych. Wcześniej systemy te miały nieco mniejszy zasięg.

 

Pojazdy zostały też wyposażone w czułą kamerę światła dziennego, która umożliwia operatorom obserwowanie kolorowego obrazu jakości HD nawet przy niewielkim poziomie oświetlenia.

Kamera termowizyjna, dalmierz laserowy 

Samochody wyposażono w monitory dotykowe, a stanowiska operatorskie przeniesiono do pierwszego rzędu siedzeń co zwiększyło przestrzeń i pozwoliło na rozpoczęcie prowadzenia obserwacji bez konieczności opuszczania pojazdu. SG zaznacza, że w pojazdach zastosowano także nowe elementy w konstrukcji samych pojazdów, dzięki czemu są one bardziej przystosowane do jazdy w trudnym terenie.

 

Jak informuje Straż Graniczna, system obserwacyjny zamontowany w pojazdach składa się dalekozasięgowej kamery termowizyjnej Flir HRC-u, kamery światła dziennego Full HD Dat – Con LRCS-B1000 i dalmierza laserowego. 

 

ZOBACZ: Kryzys migracyjny. Uzbrojone formacje po białoruskiej stronie. "To nie służby graniczne"

 

Łączna wartości 13 pojazdów to ponad 22 mln zł. Ich zakup sfinansowano z ustawy o ustanowieniu "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa 2017-2020".

 

WIDEO: Łączna wartości 13 pojazdów obserwacyjnych to ponad 22 mln zł

 

 

Ochrona granicy polsko-białoruskiej

 

W porównaniu do pojazdów zakupionych w 2018 w nowych pojazdach zwiększono ich możliwości terenowe. Jak podaje SG, zmodyfikowane zostało zawieszenie, w którym zwiększono prześwit oraz kąty decydujące o zdolności pojazdu do pokonywania przeszkód terenowych. Pojazdy wyposażono w specjalne opony, oraz zamontowano osłony newralgicznych elementów przeniesienia napędu oraz wyciągarkę.

 

"Po raz pierwszy w systemach mobilnych zainstalowano urządzenia, które do tej pory zarezerwowane były dla rozwiązań stacjonarnych. Zainstalowano kamerę termowizyjną, która pozwala wykrywać obiekty wielkości człowieka i prowadzić obserwację z odległości kilkunastu kilometrów" - poinformowała Straż Graniczna. Jak zaznaczono, żaden pojazd obserwacyjny poprzednich generacji nie posiadał urządzeń obserwacyjnych o takich parametrach i możliwościach.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda na okładce białoruskiej gazety. "Oprawcy"

 

Docelowo - jak podała SG - wszystkie pojazdy mają wzmocnić granicę zewnętrzną, jednak obecnie przede wszystkim ochronę granicy polsko-białoruskiej.

 

Wyposażenie Przewoźnej Jednostki NadzoruStraż Graniczna
Wyposażenie Przewoźnej Jednostki Nadzoru

 

Pojazdy zostały rozdysponowane do Nadbużańskiego OSG na granicę z Białorusią i z Ukrainą, gdzie trafi pięć pojazdów, a także Warmińsko-Mazurskiego OSG, na granice z Rosją (3 pojazdy) i Podlaskiego OSG na granicę z Białorusią (5 pojazdów). Dodatkowo do Podlaskiego OSG zostaną oddelegowane jeszcze 3 pojazdy z pozostałych dwóch oddziałów - dwa pojazdy z Warmińsko-Mazurskiego OSG i jeden pojazd z Nadbużańskiego OSG.

 

Jak podaje SG, obecnie w ramach operacji koordynowanej przez Agencję Frontex - na prośbę agencji - w Łotwie jest jeden pojazd obserwacyjny razem z załogą; pełnią służbę w ochronie granicy łotewsko-białoruskiej.

grz / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie