Niemcy. Rozbrojono Bombę w pobliżu lokali wyborczych w Wuppertalu. Mieszkańcy mogą iść na wybory

Świat
Niemcy. Rozbrojono Bombę w pobliżu lokali wyborczych w Wuppertalu. Mieszkańcy mogą iść na wybory
pixabay/zdj. ilustracyjne
Saperzy rozpoczęli rozbrajanie bomby w niedzielę około godziny 10.

Bomba, znaleziona w sobotę wieczorem w Wuppertalu, została już rozbrojona, a ewakuowani z zagrożonego obszaru mieszkańcy mogą wrócić do domów – podały w niedzielę po południu lokalne media. Na terenie, gdzie stwierdzono zagrożenie, znajduje się pięć lokali wyborczych; w niedzielę w RFN odbywają się wybory do parlamentu.

"Bomba jest rozbrojona, ewakuacja zakończona. Wszyscy mieszkańcy mogą wrócić bezpiecznie do swoich domów” – poinformował portal z Wuppertalu. Lokale wyborcze są już "otwarte i w pełni dostępne" dla głosujących.

 

W sobotę wieczorem podczas prac ziemnych znaleziono w Wuppertalu (Nadrenia Północna-Westfalia) niewybuch – bombę z czasów II wojny światowej. Do natychmiastowego opuszczenia mieszkań z zagrożonego rejonu wezwały służby, ewakuowano ok. 1500 osób.

 

Na terenie zabezpieczonym przez policję znajduje się m.in. pięć lokali wyborczych. Chętni do wzięcia udziału w wyborach musieli zaczekać na oficjalny komunikat o zakończeniu akcji saperów, którzy rozpoczęli rozbrajanie niewybuchu w niedzielę około godz. 10.

Problemy z elektronicznym systemem zabezpieczeń

W Berlinie, ze względu na problemy z elektronicznym systemem zabezpieczeń, komisja wyborcza nie mogła wejść punktualnie rano do dwóch budynków położonych w śródmieściu. - Musieliśmy wezwać straż pożarną, która musiała otworzyć wejście do lokalu kluczem awaryjnym – potwierdził rzecznik wyborczy w Berlinie.

 

ZOBACZ: Niewybuch w centrum Warszawy. Ewakuowano ponad tysiąc osób

 

W Wuppertalu późnym wieczorem ewakuowano ok. 1500 osób z dzielnic Langerfeld-Mitte i Bockmuehle, gdzie znaleziono bombę z czasów II wojny światowej. W akcji brała udział straż pożarna i policja, która wezwała mieszkańców do natychmiastowego opuszczenia mieszkań.

 

Jak wyjaśnił rzecznik lokalnej policji, istniało "bezpośrednie niebezpieczeństwo". Niewybuch został znaleziony podczas prac ziemnych. W opinii policji natychmiastowe usunięcie go było niemożliwe, ponieważ stan był "niejasny".

Ewakuacja ludzi w promieniu 250 m

Niezwłocznie rozpoczęto ewakuację ludzi w promieniu 250 m od znalezionego niewybuchu. Dodatkowo strefę bezpieczeństwa rozszerzono o kolejne 500 m (tam ludzie dostali nakaz pozostania w domach).

 

ZOBACZ: Bomba na prywatnej posesji w Szczecinie. W czwartek wydobycie niewybuchu

 

Na zabezpieczonym terenie znajduje się pięć lokali wyborczych. "Uprawnionych wyborców, którzy chcą oddać tutaj swój głos, zachęca się do zrobienia tego dopiero po oficjalnym zakończeniu akcji" – wyjaśnia WDR.

 

Saperzy rozpoczęli rozbrajanie bomby w niedzielę ok. godz. 10. Mieszkańcy otrzymali nakaz pozostania w punktach ewakuacyjnych oraz w domach do czasu otrzymania oficjalnej informacji o zakończeniu akcji.

rsr/aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie