Kto zostanie nowym kanclerzem Niemiec? Wielka niewiadoma tuż po wyborach

Świat
Kto zostanie nowym kanclerzem Niemiec? Wielka niewiadoma tuż po wyborach
PAP/EPA/JENS SCHLUETER/FRIEDEMANN VOGEL
Kto będzie kanclerzem? Armin Laschet z CDU (z lewej), czy Olaf Scholz z SPD (z prawej)?

Kto zostanie nowym kanclerzem: Olaf Scholz czy Armin Laschet? Jak komentują niemieckie media, to wciąż wielka niewiadoma. Sekretarz generalny SPD stwierdził jednak, że to jego partia ma "mandat do rządzenia". Sondażowe wyniki wyborów w Niemczech wskazują jednak na remis pomiędzy dwoma największymi rywalami: Oba ugrupowania zdobyły - według exit polls - po 25 proc. głosów.

"SPD ma mandat do rządzenia. Chcemy, aby Olaf Scholz został kanclerzem" Niemiec - powiedział w niedzielę po ogłoszeniu wyników exit polls sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil na antenie telewizji ZDF.

Olaf Scholz z SPD był liderem przedwyborczych sondaży. To jego Niemcy najczęściej wskazywali, jako następcę Angeli Merkel.

Kim jest Olaf Scholz?

Scholz ma 63 lata. Urodził się w Osnabrueck, a dorastał w Hamburgu jako najstarsze z trójki dzieci. W 1998 roku ożenił się z Brittą Ernst, która jest ministrem edukacji Brandenburgii. Małżeństwo nie ma dzieci.

 

ZOBACZ: Niemcy. Rozbrojono Bombę w pobliżu lokali wyborczych w Wuppertalu. Mieszkańcy mogą iść na wybory

 

Scholz zanim rozpoczął swoją karierę polityczną, pracował jako specjalista w dziedzinie prawa. Do SPD przystąpił w 1975 roku, a następnie piął się w strukturach partii. Po raz pierwszy do Bundestagu dostał się w 1998 roku. Po wyborach w 2005 roku objął funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego SPD.

 

Więcej o kandydatach na kanclerza Niemiec w portalu Interia.

A może Armin Laschet. Kim jest?

Armin Laschet ma 60 lat. Pochodzi z Akwizgranu. Studiował prawo i nauki polityczne. Następnie pracował jako dziennikarz. Karierę polityczną rozpoczął w 1979 roku wstępując do Unii Chrześcijańsko Demokratycznej. Był deputowany do Bundestagu, w latach 1999-2005 poseł do Parlamentu Europejskiego V i VI kadencji, minister w rządzie regionalnym, od 2017 premier Nadrenii Północnej-Westfalii, od 2021 przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.

 

ZOBACZ: Niemcy. Merkel dopinguje CDU/CSU do wspólnego "ostatecznego zrywu" przed niedzielnymi wyborami

 

Laschet mozolnie, ale skutecznie budował swój wizerunek. Zwrot nastąpił podczas fatalnej wpadki polityka.

 

Więcej o kandydatach na kanclerza Niemiec w portalu Interia.

hlk / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie