Oświadczenie majątkowe prezydenta Andrzeja Dudy. Zmalały zarobki i oszczędności polityka

Polska
Oświadczenie majątkowe prezydenta Andrzeja Dudy. Zmalały zarobki i oszczędności polityka
Polsat News

W 2020 roku prezydent Andrzej Duda zarobił 241 tys. brutto, czyli niecałe 2 tys. zł mniej niż w rok wcześniej. Znacząco zmalały oszczędności polityka - ustalił serwis Wirtualna Polska.

Oświadczenie majątkowe prezydenta Dudy za rok 2019, Sąd Najwyższy opublikował w połowie 2020 r. Kolejne - za rok 2020 - zostało ujawnione 23 września i opisane przez serwis Wirtualna Polska.

Publikacja oświadczenia za rok 2020

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego w tym roku SN nie ujawnił dokumentu, serwis otrzymał odpowiedź od Justyny Piskorek z biura prasowego Sądu Najwyższego.

 

ZOBACZ: ONZ. Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność Północy


- Oświadczenie o stanie majątkowym Prezydenta wpłynęło do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, który dokonuje analizy zawartych w nim danych. Jednocześnie z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publicznej wynika, iż Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie ma obowiązku publikacji tego oświadczenia – tłumaczyła rzecznik prasowa.


Jak dodano w odpowiedzi, na publikację musi zgodzić się prezydent.

Zmalały zarobki i oszczędności

W oświadczeniu za 2020 rok, prezydent (wraz z żoną) jest współwłaścicielem dwóch mieszkań - jednego o powierzchni 79,4 mkw, drugiego o powierzchni 132,68 mkw. z garażem (19,42 mkw.) i udziałem w działce (1000 mkw.)


Jak ustalił serwis Andrzej Duda jako majątek odrębny wpisał niezabudowaną działkę (325 mkw).


Na rachunku bankowym polityka znajduje się 50 tys. zł i 300 euro (w ubiegłym roku na rachunkach bankowych miał 120 tys. zł, a także ok. 30,5 tys. euro). Prezydent ma także 446 akcji spółki akcyjnej "Skotan" notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych wartych ok. 55 tys. zł, a także polisę ubezpieczeniową (II filar) na kwotę 26 tys. zł.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda w ONZ. "Przyspieszenie w relacjach międzynarodowych"


Jeśli chodzi o zarobki prezydenta, w to w 2020 roku polityk zarobił 241 192,68 zł brutto, a także posiada kartę kredytową z limitem zadłużenia do 20 tys. zł (bez zadłużenia); w ubiegłym roku Duda zarobił 243 041,43 zł brutto.


W oświadczeniu majątkowym pojawiła się także informacja o kredycie hipoteczny na zakup wymienionego wyżej mieszkania (132,68 mkw.) w kwocie 497 tys. zł.

zma/ sgo/WP.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie