Portugalia. Rząd znosi certyfikaty COVID-19. Nie będzie trzeba ich okazywać

Świat
Portugalia. Rząd znosi certyfikaty COVID-19. Nie będzie trzeba ich okazywać
pixabay
Od 1 października przestanie obowiązywać nakaz ograniczania liczby gości w restauracjach i wymóg przedstawiania w nich certyfikatów covidowych.

Rząd Portugalii ogłosił w czwartek likwidację nakazu prezentacji dokumentów zaświadczających, że klient nie jest chory na COVID-19. Obowiązywał on od lipca 2021 roku. Kraj ten znosi też - pod pewnymi warunkami - nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, także w pomieszczeniach zamkniętych.

Jak wynika z zapowiedzi rządu Antonia Costy, zniesienie nakazu prezentacji przez konsumenta paszportu covidowego lub testu o negatywnym wyniku na obecność koronawirusa nastąpi z dniem 1 października.

 

ZOBACZ: Portugalia rezygnuje z trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. "Brak podstaw naukowych"

Cytująca rząd Portugalii publiczna telewizja RTP przypomniała, że obowiązujący od lipca 2021 r. nakaz przedstawiania dokumentów dotyczących COVID-19 dotyczył weekendów oraz świąt, czyli dni o największym natężeniu ruchu w placówkach gastronomicznych w tym kraju.

Dodatkowo władze Portugalii zapowiedziały, że od 1 października przestanie obowiązywać nakaz ograniczania liczby gości w restauracjach.

Koniec z maseczkami

Szef socjalistycznego rządu ogłosił w czwartek wieczorem, że jego kraj znosi pod pewnymi warunkami nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, także w pomieszczeniach zamkniętych. Zastrzegł jednak, że w kilku miejscach wciąż utrzymany zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa.

 

Sprecyzował, że maski wciąż pozostaną konieczne w środkach transportu publicznego, w domach seniorów i szpitalach, a także w centrach handlowych oraz podczas dużych imprez.

 

ZOBACZ: Australia. Antyszczepionkowcy z Melbourne wezwani do wykonania testów

 

- Maska ochronna będzie wciąż wymagana wszędzie tam, gdzie nie występuje 2-metrowy odstęp pomiędzy osobami - dodał Antonio Costa, przypominając, że od prawie dwóch tygodni maski nie są obowiązkowe na świeżym powietrzu.

Dane z Portugalii

Zgodnie z danymi portugalskiego rządu luzowanie restrykcji wynika ze słabnącej liczby zakażeń koronawirusem w tym 10-milionowym kraju oraz wysokiej liczby zaszczepionych obywateli.

 

ZOBACZ: Portugalia. Koniec maseczek na świeżym powietrzu. Lekarze krytykują rząd

 

Pełny proces szczepień zakończyło tam już prawie 84 proc. populacji, a co najmniej jedną dawkę przyjęło ponad 86 proc.

Według szacunków portugalskich stowarzyszeń gastronomicznych, na które powołuje się RTP, w czasie pandemii COVID-19 na likwidację działalności zdecydowało się blisko 50 proc. działających w tym sektorze przedsiębiorców.

rsr/ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie