Portugalia. Koniec maseczek na świeżym powietrzu. Lekarze krytykują rząd

Świat
Portugalia. Koniec maseczek na świeżym powietrzu. Lekarze krytykują rząd
pixabay
Maseczki w Portugalii zostaną jedynie w pomieszczeniach zamkniętych.

Służby medyczne Portugalii ogłosiły we wtorek zniesienie obowiązku noszenia masek ochronnych na świeżym powietrzu, również w miejscach użyteczności publicznej.

Według wchodzącej w skład struktur ministerstwa zdrowia Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) przepisy o zniesieniu nakazu korzystania z masek na świeżym powietrzu wejdą w życie od niedzieli.

 

ZOBACZ: Portugalia rezygnuje z trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. "Brak podstaw naukowych"

 

We wtorkowych deklaracjach dwie największe partie portugalskiego parlamentu - socjaliści (PS) i socjaldemokraci (PSD) - także zapowiedzieli, że opowiadają się za zniesieniem nakazu noszenia masek ochronnych poza pomieszczeniami zamkniętymi i środkami transportu publicznego.

 

Tymczasem negatywną opinię w sprawie decyzji służb medycznych Portugalii wydało Krajowe Stowarzyszenie Lekarzy Publicznej Służby Zdrowia (ANMSP).

Zbyt wcześnie?

Władze organizacji medycznej wskazały, że wciąż jest za wcześnie, aby znieść nakaz noszenia masek ochronnych.

 

ZOBACZ: Omdlenia po szczepieniach w Portugalii. Jest śledztwo

 

W ocenie kierownictwa ANMSP decyzja władz sanitarnych Portugalii szkodzi "kontrolowaniu pandemii" w kraju.

 

- Sugerujemy, aby w okresie jesienno-zimowym maska była używanym przez wszystkich lub prawie wszystkich rekwizytem, aby chronić nie tylko przed Covid-19, ale również przed grypą - ogłosiło kierownictwo ANMSP.

Dobra sytuacja przeciwwskazaniem dla trzeciej dawki

Wcześniej portugalski rząd ogłosił w poniedziałek, że odstępuje od zamiaru podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Powodem decyzji jest cofanie się pandemii w tym kraju, a także brak "podstaw naukowych" takiego rozwiązania.

 

Jak poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Antonio Lacerda Sales, możliwość wprowadzenia w najbliższym czasie w Portugalii trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 została oddalona z powodu braku "podstaw naukowych" dla tego rozwiązania.

 

Przedstawiciel rządu wskazał, że propozycja wprowadzenia dodatkowych szczepień "póki co zostaje przełożona na inny termin". Dodał, że nie przemawia też za nią poprawiająca się w Portugalii sytuacja epidemiczna.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie